Akıllı telefon teknolojilerinde son dönemde tasarım değişiklikleri dikkat çekiyor. Piyasaya sürülen hemen hemen her yeni amiral gemisi akıllı telefon serilerinde tam ekran teknolojisi kullanılıyor ve çok daha ince bir yapı dikkat çekiyor. Fakat artık tam ekran teknolojileri, çerçevesiz ekran teknolojileri ve sadece ekrandan oluşan ön panel gibi özelliklerde sıradanlaşmaya başladı. Son telefonlarında bu özelliği denemeyen marka kalmadı desek yalan olmaz.

Durum böyleyken markalarda fark yaratarak kullanıcıların ilgisini çekmek için bir kez daha tasarım değişikliğine gitmeye başladı. Bu noktada son moda katlanabilir telefonlar oldu. Şu an ZTE’nin resmi olarak ilk katlanabilir telefonunu tanıttığını biliyoruz. Fakat bunun dışında dev markalarda hazırlıklarına başladı. Başta Samsung’un yeni ekranlar için patent aldığını görmüştük. Şimdi ise bir başka dev Apple, aynı adımı attı.

Apple Katlanabilir Ekran Patenti

Alınan patentle beraber Apple’ın ekran teknolojisini bir hayli değiştireceği görülüyor. LCD ekran ve OLED ekran teknolojilerinin bir arada kullanılacağı belirtilen katlanabilir ekran teknolojilerinde, markanın iPhone X kadar net görüntü sunabileceği belirtiliyor. 3 katmanlı ekran teknolojisi olarak karşımıza gelecek olan yeni ekran sisteminin, katlanabilir telefonların ilk adımı olduğunu göreceğiz. Bir başka hamle telefonların teknik donanım ve çerçevelerinde yaşanacak.

Apple Katlanabilir Ekran

Samsung’un Galaxy X adını vereceği katlanabilir telefonlarına rakip olması beklenen yeni cihazın özellikleri içerisinde neler olacağı konusunda ise bir bilgi yok. Sadece Apple’ın patent görsellerinin yayınlandığını gördük. Gerçek anlamda katlanabilir bir telefondan söz etmek için daha fazla bilgiye sahip olmamız gerekiyor.

Apple, bu konuda beklenen bilgilendirmeleri muhtemelen 2020 yılında yapacak. Öyle ki telefonların çıkış tarihi için 2021 tarihi konuşuluyor. Yani kısa vadede katlanabilir bir Apple iPhone modeli görmek pek mümkün olmayacak. Samsung ile girilen yarışta kimin lider olacağını ise bekleyip görmek gerekecek.

İlginizi Çekebilir: iPhone X ile iPhone 7 Kameraları Arasında Nasıl Bir Fark Var?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?