Yaklaşan Apple Watch için en büyük gizem pil ömrü. Halen bu konuda net bir bilgi yok. Kaynaklardan edinilen bilgiye göre Apple, Apple Watch’un pil ömrünü “karışık kullanım” için 19 saat olarak hedefliyor.

Apple’ın CEO’su Tim Cook, kullanıcılara günlük şarj edileceğini söyledi ama henüz somut şarj verileri ortaya yok. Apple Watch aktif ve pasif kullanımda 19 saat şarj ömrü hedefleniyor. Bekleme süresi ise 3-4 gün. Her ne kadar bu sayılar konuşuluyor olsa da “ilk nesil Apple Watch” için sapmalar olabileceği düşünülen bir diğer konuç

İlk nesil Apple Watch’da S1 çip ve Retine ekrana sahip olacak. Yani performans olarak bir iPhone 4s ve iPad 2’den yüksek olacak ve A5 işlemciye benzer güç kullanımı olacak.

Apple aynı zamanda egzersiz izleme ile birlikte üçüncü parti uygulamalar ile Apple Watch’un pil ömrünü test etmiştir. Bizim kaynaklarımıza göre, Apple’ın, S1 işlemcisini zorlayacak “ağır” uygulama kullanımında 2,5 saat, standart uygulama kullanımında 3.5 saat hedefinde olduğunu söylüyorlar. İlginçtir, Apple tek bir şarjla egzersiz izlemenin yaklaşık 4 saat boyunca kullanılması için daha iyi pil ömrü görmek için bekliyor. Apple, Apple Watch üzerinde kronometre, konumlandırma gibi sayısız testler gerçekleştirdi. Tüm modları kullanırken şarj ömrünün ne kadar gideceğini görmek için. Eğer Apple Watch tüm modları, saatli animasyonları da dahil olmak üzere kullanılırsa yaklaşık üç saatlik şarj ömrüne sahip olacak.

Bu gelen söylentiler Apple Watch’un bir günde birden çok kez şarj edilmesi gerektiğini gösteriyor gibi ama Apple ürününü kullanıcılara sunmadan önce yaklaşık bir gün için şarj ömrünü getirmek adına çalışmalarına devam edecektir. Aktif kullanımda, Apple Watch’un pil ömrünü uzatmak adına bir takım geliştirmelerin yapılacağı aşikar. Apple aslında 2014 yılında Apple Watch çalışmalarını başlattı ama yazılım optimizasyonu yüzünden gecikmeler olunca 2015 yılına kadar cihazın çıkışı gerçekleşemedi. Şimdi de yazılım ve batarya konusunda bir takım çalışmalar yapan Apple şarj süresini artırmak, Apple Watch’un şarjını mükemmelleştirmek için çalıştığı söyleniyor.

İLGİLİ HABER:  İlk HomeKit Uyumlu Ürünler Çıkmaya Başladı

Güncel söylentiler Apple Watch’un  2015 yılının Mart ayında satışa çıkacağını ve giriş seviyesi modelinin 349 $’dan satılacağını söylüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?