Black Friday çılgınlığı bu seneye de damgasını vurdu. Hemen her sene olduğu gibi alışveriş çılgınlığına neden olan hatta amacı alışveriş çılgınlığı olan Kara Cuma etkinliğinde bu yıl her seneden çok daha fazla alışveriş yapıldığı ortaya çıktı. Özellikle dev markaların yaptıkları indirimlerle beraber yine alışveriş çılgınlığına dönen Black Friday etkinliğinde genel olarak alışveriş sitelerinin de indirimlere gitme kararı aldığını da belirtelim. Ülkemizde de birçok internet sitesi tarafından Black Friday indirimleri yapılırken bu indirimlere katılıp katılmayacağı da merak konusu olan firmalarda dikkat çekmişti. Dünya genelinde söz konusu indirim çılgınlığına dahil olup olmayacağı merak edilen firmalardan birisi de Apple olmuştu. Tüm firmalara yapacağı indirimleri bir bir açıklarken Apple farklı bir strateji izlemiş ve son ana kadar indirimlerini de açıklamamıştı.

Apple beklenen indirimleri Yaptı

Bu noktada Apple, alışveriş günü için beklenen indirimlerini yaptı. Black Friday gününe özel indirimlerin yapılmasıyla beraber alışveriş çılgınlığına dahil olan markanın hangi ürünlerde indirim yaptığı da ortaya çıktı. Bu sene Apple’ın indirimleri içerisinde iPhone serisine yer vermeyeceği düşünülüyordu. Özellikle iPhone 7 satışlarından elde ettiği gelirleri düşürmek istemeyen Apple’ın böyle bir karar alacağı ve Apple’ın sadece Apple Watch akıllı saatlerinde indirime gideceğini belirtilmişti.

black-friday-apple

Fakat tüm bunlarla beraber Apple’ın indirim listesi açıklanınca beklentilerde tam tersi olarak gerçekleşti. Yapılan indirimlerin listesiyle beraber Apple’ın iPhone serisinde de indirime gittiği ortaya çıktı. Hemen belirtelim her ne kadar iPhone serisinde de indirime gidileceği açıklansa da yeni seri değil sadece eski seri iPhone 6 cihazlarında indirime yapıldığı belirtildi. Yaklaşık olarak 70 dolar gibi bir rakamla yapılan indirimler Apple’ın bu alanda iPhone serisini de Black Friday dahiline almasını sağladı. Buna ek olarak beklendiği gibi Apple Watch serisi içinde indirimlerin yapıldığını belirtelim. Apple Watch için yapılan indirimlerde seri 1 değil sadece seri 1 dahilinde yapıldı. Bu alanda Apple’ın yaptığı indirim miktarının ise 35 dolar gibi bir rakam olduğunu da söylemek gerekiyor.

İndirimler Her Üründe

Tüm bu indirimlere ek olarak markanın Mac serileri ve iPad serilerinde de indirimler yaptığını söylemek gerekiyor. Mac serisi için yapılan indirim oranı tam olarak 200 dolar rakamıyla oldu. Bilgisayarlarında da 200 dolar indirim yapan Apple’ın, iPad Pro serisinde 140 dolar indirim iPad serisinde ise 70 dolar gibi bir indirim yaptığını da söylemek gerekiyor. Hem iPad Pro hem de iPad tableti için de indirimler yapan markanın son olarak Apple TV serisinde 35 dolar gibi bir indirim yaptığını da belirtelim. Ürünlerinde yaptığı bu indirimlerle beraber Black Friday etkinliğine dahil olan Apple’ın indirimleri neticesinde satış oranlarını ne kadar artırdığı ise henüz bir açıklama yapılmadığı için bilinmiyor. Fakat tüm bu indirimlerle beraber Apple’ın da alışveriş çılgınlığına dahil olmasıyla satışlarını bir hayli arttırmış olabileceği de düşünülüyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?