Akıllı telefonlarla beraber hayatımıza girmeye başlayan kablosuz şarj konusu, birçok markanın orta segment akıllı telefonlarına bile eklediği bir teknoloji olarak yaygınlaşmaya ve sıradanlaşmaya başladı. Fakat aslında baktığımız zaman şu an için kullanılan kablosuz şarj teknolojileri oldukça sınırlı teknolojiler. Kablolu olarak şarja takılı olan kablosuz şarj standının üzerine koyduğumuz telefonları ya da cihazları şarj edebiliyoruz. Yani aslında cihazın yine bir bölgede yer alması gerekiyor. Tek fark kablo girişinin yapılmamış olması. Bu durum tam anlamıyla kablosuz şarj terimini karşılamıyor. İşte Apple sorunu çözerek gerçek kablosuz şarj teknolojileri üzerinde çalışmaya başladı.

Gerçek Kablosuz Şarj İçin Patent Başvurusu

Apple’ın bugün ortaya çıkan yeni patent başvuruları, kablosuz şarj alanına geç giren markanın, bu alanda zirveye oturacağını gösteriyor. Yeni nesil iPhone modellerine kadar bu alandan uzak duran markanın, uzun menzilli kablosuz şarj sistemi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Buna göre Apple’ın yeni cihazları, bir oda içerisinde bulunan tüm cihazları uzaktan şarj edebilecek. Belli bir kullanım alanı bulunacak olan şarj cihazları, radyo frekansları ile çalışacak. Radyo frekansı ile çalışan cihazın tek bir merkezden, belli bir alan içerisindeki tüm cihazları uzaktan şarj etmesi sağlanabilecek.

apple kablosuz şarj

Üstelik kullanıcılar bunun için seçimde yapabilecek. Mesela önce Apple Watch saatinizin şarj olmasını sonrasında ise iPhone telefonlarınızın şarj olmasını isteyebileceksiniz. Gerçek anlamda kablosuz şarj teknolojisini kullanıcılara sunacak olan yeni sistemin ne zaman kullanıma gireceği konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

Bunun için Apple’ın patent başvurusunda gösterdiği sistemleri bir an önce kurması gerekiyor. Sistemler başarılı bir şekilde oluşturulacak olursa, yeni teknoloji iki nesil sonra gelecek olan iPhone modelleriyle beraber tanıtılabilir. Açıkçası beklenti bu yönde. Fakat patent başvurusunda yer alan teknolojinin nasıl oluşturulacağı ve nasıl bir süreçten geçeceği konusunda çok fazla bilgi elde edilebilmiş değil.

İLGİLİ HABER:  iPhone XS Kameraları için İddialı Video

İlginizi Çekebilir: Apple iPhone Serilerinin Hangi Özellikleri Kısıtlamakta?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?