Apple, Jailbreak’i Tamamen Bitirmek İstiyor

1
88

iOS 9.1 Sürümünden itibaren çalışan bir Jailbreak aracının çıkmayışı ümitleri tükendiriyordu ancak son zamanlarda ortaya çıkan yeni bir hacker grubu GSMagic Team, açıklamalarında 10 Haziran tarihinde iOS 9.3.2 ve önceki sürümlerle uyumlu çalışan bilen bir Jailbreak aracı yayınlayacak. Ancak Apple, Jailbreak’in tamamen son bulması için elinden geleni yapmaya devam ediyor.

Öncelikle iOS 9.1 ile birlikte sistemin güvenlik açıkları tek tek kapayan Apple, hackerlar için açık kapı bırakmamaya özen gösteriyor. Bu da yetmezmiş gibi, şimdi de Jailbreak’li cihazlarda bazı uygulamaların çalıştırılmasına izin vermiyor. Sosyal medyada paylaşılan bazı görüntülerde Whatsapp ve Skype gibi önemli uygulamaları artık Jailbreakli cihazlarda çalışmadığı gösteriliyor.

Whatsapp’ın verdiği hatada, “Whatsapp artık Jailbreakli cihazları desteklemeyecek” deniliyor. Yani anlaşılan o ki Apple, uygulama geliştiricilerle birlikte bir adım atmış ve Jailbreakli cihazlarda bu uygulamaların çalıştırılmasına da izin verilmeyecek.

Aynı zamanda Skype’in verdiği hatada da, Skype’ın modifiye edilmemiş bir iOS versiyonunda çalışabileceği konusunda bilgilendirme mesajı yer alıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Satış Rakamları İçin Düşünceler Neler?

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?