Apple Jailbreak Sistemine Karşı iOS 10.2 Geçişini Durdurdu

2
35
iOS 10.2.1 Jailbreak

Apple sürekli işletim sistemi güncellemeleri ile beraber iOS içerisindeki açıkları kapatmaya çalışıyor. Sürekli olarak bu yönde bir çalışma yapan teknoloji devi hem iPhone serisinde hem de iPad serisinde güvenlik güncelleştirmelerine epey bir önem vermeye de başladı.

Son olarak geçtiğimiz günlerde Yeni bir güncelleme daha duyuran Apple iOS 10.2 serisinden sonra iOS 10.2.1 mini güncellemesini yayınlamıştı. Apple’ın yayınladığı bu yeni güncelleme ile beraber iOS açıkları biraz daha kapatılmış ve yenilik getirmeyen yeni güncelleme ile güvenlik sorunlarının tamamen önüne geçilmişti. Tüm bunlardan sonra ise Apple’ın istemediği haberlerde gelmişti.

iOS 10.2 Jailbreak Çıkış Yaptı

Apple her ne kadar sürekli olarak yeni güncellemeler yayınlansa da hala sistemde açıklarda bulunmuyor değil. Özellikle bu noktada Jailbreak sürümleri Apple’ın engelleyemediği sorunlardan biri olarak dikkat çekiyor. Ne kadar uzun sürse de kısa süre önce iOS 10.2 Jailbreak sürümünün de çıktığını belirtmiştik. Yeni Jailbreak çıktıktan sonra ise Apple’ın nasıl bir karar vereceği merak konusu olmuştu. Söz konusu sürümden sonra Apple ise karşı hamlesini sonunda yaptı.

Apple iOS 10.2

Apple’ın bu konuda attığı adım ise iOS 10.2 imzalarını durdurması oldu. Artık kullanıcıların iOS 10.2.1 sürümünü kullanmaları bir nevi zorunlu hale geldi. Yeni güncellemeden sonra geri düşüş yapılarak bir önceki güncelleme sürümü olan iOS 10.2 geri dönüşler durdurulmuş oldu.

Apple Neden Erken Davrandı?

Aslında bir süre daha Apple’ın yeni mini güncellemesinden iOS 10.2 sürümüne geri dönüşlere izin vereceği düşünülüyordu. Alınan bu karar sonrasında Apple’ın neden böyle bir karar aldığı da merak konusu oldu. Aslında sorunun cevabı da oldukça basit. Zira Apple’ın bu kararının nedeninin iOS 10.2 Jailbreak olduğu düşünülüyor.

Kullanıcıların Jailbreak yapmalarını istemeyen Apple’ın güncellemelerde geri dönüşleri durdurarak Jailbreak yapımını engellemeyi amaçladığını da biliyoruz. Bununla beraber Apple’ın bundan sonraki güncellemelerde iOS 10.3 serisine odaklanacağı da bir gerçek. Bakalım Apple’ın ekran aldığı bu karar nasıl karşılanacak.

Diş beyazlatma

2 YORUMLAR

  1. iOS 10.2.1’de kaldım. Tam 10.2 ipsw sürümünü indirdim telefona kuracaktım geçtiğimiz gece geri dönüşler kapanmış. Elimde ipsw olmasına rağmen geri dönüş yapamam mı? Veya 10.2.1’e jailbreak gelme ihtimali var mı? Yada Apple’ın 10.2’ye geri dönüşleri açma ihtimali var mı acaba? Aylardır jailbreak için bekliyordum fakat çıktı ve yapamadım. :(

    • IOS 10.2.1 jailbreak gelmesini beklemekten başka çareniz yok. Güncellemeler gelir gelmez yapmak pek jailbreakçiler için doğru değil. Aynısı daha önce de olmuştu. Jailbreak çıkmadan hemen önceiOS güncellemesi çıkıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?