Apple İzlanda’da Yeni Veri Merkezi Kuruyor

0
75

Apple, merkez yatırımlarında zirve noktaya Apple Park ile ulaştı. Şimdiye kadar kurulan merkezler içerisinde en geniş kapsamlı tesis olmasının yanı sıra, tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik adımlar atılmış olması da Apple için önemli bir gelişme olmuştu. Apple’ın tesisinin neredeyse tamamının yenilenebilir enerji kaynaklarıyla enerji elde ediyor olması da bir başka yenilik olmuştu. Tüm bu geliştirmelerle beraber Apple Park merkeziyle öne çıkan teknoloji devinin, şimdi ise yeni adımlar ortaya çıktı. Yine bir inşaat projesiyle gündeme gelen Apple, bu kez ise dev bir veri merkezi kuruyor.

Veri Merkezi Avrupa İçin Kuruluyor

İzlanda’da kurulacak olan yeni veri merkezinin, ana amacının Avrupa’daki kullanıcılar olduğu belirtildi. iTunes ile App Store hizmetleri başta olmak üzere, birçok uygulaması için sunucu desteği sağlayacak olan yeni merkez için Apple’ın harcayacağı para ise 1 milyar dolar olarak açıklandı.

apple veri merkezi

Apple için oldukça düşük bir bütçe olsa da genel olarak bir hayli yüksek bir rakam 1 milyar dolara inşaat tamamlanacak. Bunun dışında 500 kişinin istihdam edilmesini sağlayacak olan yeni veri merkezinin 170 dönümlük bir arazi üzerine kurulacağı da belirtildi.

Apple’ın genişlemesi açısından oldukça önemli bir hamle olarak gösterilen yeni adımın sonrasında da benzeri haberler gelmeye devam edecek gibi duruyor. Öyle ki Apple veri merkezleri sayılarını düzenli olarak arttırmakta. Tesisin ise yeni nesle uygun, yenilenebilir enerji kaynakları kullanan bir tesis olması aynı zamanda Apple’ın dönüşümünü de gösteriyor. Bakalım bundan sonra yeni veri merkezleri nerelerde açılacak?

İlginizi Çekebilir: Bu Kez Katlanabilir iPhone Geliyor

İLGİLİ HABER:  Steve Jobs Tiyatrosu Tahmin Edilenden Daha Kapsamlı Olacak

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?