Apple İşlemci Üretiminde Sınıf Atlayacak

0
140

İşlemci savaşları yakın zaman sonra başlıyor. Samsung’un bugün tanıtımını yaptığı Exynos 9810 serisi mobil işlemcilerinden sonra gözler bir kez daha Apple’a çevrilmiş durumda. Apple’ın özellikle önümüzdeki sene tanıtılacak olan yeni akıllı telefonlarında, işlemci kısmında çok önemli gelişmelere imza atması bekleniyor. A11 Bionic serisinde elde edilen başarının, A12 işlemcileriyle beraber ise rakipsiz bir konuma gelmesi beklentisi var. Hal böyle olunca yeni işlemciler için ortaya çıkan her detay ilgi ile karşılanıyor. Teknoloji dünyasının yakından takip ettiği yeni işlemciler için son gelişmeler ise TSMC cephesinden geldi. İddialara göre A12 İşlemcileri için çoktan çalışmalara başlandı.

A12 İşlemcileri Üretim Teknolojisini Değiştirecek

Apple’ın yeni işlemci serisi olacak olan A12 İşlemcileri için TSMC’den bilgi aldığını belirten kaynaklar, çoktan üretim hazırlıklarının başladığını işaret ediyor. Üretim hazırlıkları diyoruz çünkü A12 İşlemcileri için üretim teknolojisinde değişikliklere gidilecek. 7 nm üretim sürecinin kullanılması söz konusu. Apple’ın açığı böylelikle çok daha hızlı kapatması ve Qualcomm ile Samsung’un önüne geçeceği düşüncesi var.

A12 İşlemcileri

Yeni üretim teknolojisi ise işlemcilerin boyut konusunda çok daha başarılı bir çizelge ortaya koymasını sağlayacak. Aynı alanda çok daha yüksek performans elde edilebilecek bir teknoloji ile karşılaşacağız. A12 İşlemcileri için atılan bu adım ise bir ilk olmayacak. 3.0 GHz saat hızlarına ulaşması beklenen yeni işlemcilerden sonrada süreç hızlandırılacak.

3 Yeni Tesis Geliyor

Bu sene içerisinde sunulacak olan 3 yeni iPhone modelinde de A12 İşlemcileri yer alacak. Eğer A12 İşlemcileri başarı elde edecek olursa ve istenen üretim gerçekleşirse Apple, beklemeden ikinci aşamaya geçiş yapacak. İkinci aşamada markanın 5 nm üretim sürecine geçmesi bekleniyor. Bunun için 2019 yılının ilk çeyreğinde 5 nm üretim tesisi kurulacak.

Hemen arkasında ise tam 20 milyar dolar değerinde 3 nm üretim tesisinin hazırlanacağı belirtiliyor. TSMC bu yolu izleyecek olursa, Samsung ve Qualcomm’un çok daha önüne geçecek. Tüm sürecin kesinleşeceği nokta olarak A12 serisini bekliyoruz. Detaylar yeni işlemcilerden sonra daha belirgin olarak ortaya çıkacak.

İLGİLİ HABER:  iPad Mini 4 Hakkında Detaylar Gelmeye Başladı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?