Apple İşlemci Üretiminde Bağımsız Olmakta Kararlı

0
86
Apple işlemci

İşlemci üretimi konusu, tüm teknoloji firmalarının ilgisini çekmeye başladı. Özellikle mobil pazarın genişlemesinden sonra bu alanda birçok firmanın atılımlar yapmaya başladığını gördük. Samsung’un Exynos işlemcileri, Huawei’nin Kirin serisi derken bu alanda en iddialı markalardan birisi de Apple oldu. Son olarak A11 Bionic çiplerinin tanıtıldığını ve performans konusunda gerçekten istenen seviyelere gelindiğini gördük. Şimdiye kadarki en başarılı Apple işlemcisi olan A11 mobil işlemcilerinden sonra, ortaya çıkan gerçekler Apple’ın bu alanda daha ileriye gitmek istediğini gösteriyor. Öyle ki markanın bir sonraki adımında Mac serileri var.

ARM Tabanlı Mac İşlemcileri Geliyor

iPhone ve iPad işlemci üretiminde doğrudan olmasa da kendi üretimini gerçekleştiren Apple, A11 Bionic serisinde elde ettiği başarı sonrasında Mac modellerine yöneldi. Edinilen bilgilere göre Mac içerisinde kullanılan Intel işlemciler yerine ARM tabanlı ve çok daha güçlü bir işlemci kullanımına gidilecek. Daha öncede gündeme gelen konunun yeniden gündeme gelmesinin nedeni ise AR-GE çalışmalarının çoktan başlamış olması. A11 Bionic çiplerinin Mac serilerini geçmesinin etkili olduğu düşünülen hamleler için Apple’ın nasıl bir yol haritası çizeceği konusunda bilgilerimiz sınırlı.

Apple işlemci

Fakat genel görüş akıllı telefonlar kadar dar bir yerleşim alanı olmayacağı için çok daha başarılı ve yapay zeka eklentilerinin istenildiği gibi yapılacağı bir işlemci yongası görmek mümkün olacak. Yani kullanım alanı konusunda özgür bir alan sunulacak olması, Apple’ın çok daha başarılı bir model hazırlayacağını gösteriyor.

İşlemci üzerinde yer alan teknolojilerin detaylarını ise Apple paylaştıkça öğrenmek mümkün olacak. Fakat kesin olan bir şey var ki yeni işlemciler geliştirilecek olursa, Intel ile iş birliği son bulmuş olacak. En azından yeni modellerde Intel işlemciler göremeyeceğiz.

İLGİLİ HABER:  iPhone X ile iPhone 8 Serileri Yavaşlatılacak Mı?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?