Apple iPhone X ve LG V30 Karşılaştırma

0
108
iPhone X ve LG V30 karşılaştırma

iPhone X ve LG V30 karşılaştırması ile karşınızdayız!

Heyecan verici, çekici, fütüristik… Bunlar Apple’ın iPhone X’ini tanımlamak için kullandığımız kelimelerden sadece bazıları. Fakat “iPhone X Kullanıcı Yorumları” yazımızda belirttiğimiz gibi “pahalı” ve “kusursuz değil”. iPhone X heyecanlanmaya değer bir telefon, ancak 6.099 TL’lik bir telefonda olması gereken tüm özellikleri taşımıyor ve ileri teknoloji sektöründeki pek çok rakip, fiyatlarının karşılığını çok iyi şekilde verebiliyor. Bu rakiplerden birisi, özelliklerinden daha az bir fiyat etiketine sahip olan LG V30. Şimdi daha derinlere doğru dalalım ve iPhone X ile LG V30’u karşılaştıralım.

Tasarım

iPhone X-LG V30 tasarim karsilastirmasi

Yüzeysel olarak baktığımızda, iPhone X ve LG V30 pek çok açıdan benzerlik gösteriyor. Her ikisinin de üretiminde cam ve metal malzeme kullanılıyor, ikisi de çerçevesiz ekrana sahip ve ikisi de suya dayanıklı. Ancak, ikisini de yakından incelediğimizde daha fazla farklılıkla karşılaşıyoruz. Örneğin, iPhone X çelik bir çerçeveye sahipken, LG V30’da alüminyum çerçeve kullanılıyor. Çelik çerçeve iPhone X’i daha ağır ancak daha güçlü yapıyor. Diğer taraftan, LG V30 daha yüksek suya karşı dayanıklılık derecesine ve iPhone X’de olmayan 3.5mm kulaklık jakına sahip.

İki telefonun ekranlarının neredeyse tüm ön bölümü doldurması görsel açıdan cazip geliyor. LG uygulamda daha iyi görünüyor, çünlü iPhone X’deki çentik, ekran alanını daraltıyor. Ancak, iPhone X’in elinizde daha iyi hissettirdiğini belirtmeliyiz. V30’dan daha ağır olabili, ancak aynı zamanda daha sıkı kavrama ve daha rahat tek parmak kullanma imkanı sağlıyor.

iPhone X Apple’ın yüz tanıma sistemi olan Face ID’yi kullanıyor. Çoğu zaman güvenli bir şekilde çalışıyor ancak LG V30’da telefonun arka ortasına, tam işaret parmağınızın hizasına yerleştirilen parmak izi tarayıcı kadar hızlı ve kullanışlı bir alternatif değil.

Ekran

iPhone X-LG V30 ekran karşılaştırma

Öncelikle burada karşılaştırdığımız iki ekranın, geleneksel LCD panellere kıyasla daha fazla kontrast değeri ile tanınan aynı OLED teknolojisine sahip olduğunu belirtmeliyiz. LG V30 1440×2880 piksel (537 ppi), iPhone X ise 1125×2436 piksel (459 ppi) çözünürlük değerleri ile oldukça net ve canlı görüntüler sağlıyor. Renk üretme konusunda ise iPhone X daha üstün. LG V30’daki Always-on Display (Sürekli Açık Ekran) özelliği, kullanıcıların arzu ettikleri özellikler arasında yer alıyor.

Yazılım ve Arayüz

iPhone X-LG V30 yazilim karsilastirma (1)

Android vs. iOS: Sürekli rekabet halinde olan iki işletim sistemi. Birine diğerinden daha iyi demek zor olsa da, aralarındaki farkları kolayca sıralayabiliriz. LG V30 Android 7.1 ile birlikte geliyor ve yüzen bar, çoklu görev yerleşimi gibi özelliklere sahip.

LG V30 yazilim

Diğer taraftan, iOS 11.1 ile birlikte gelen iPhone X, animoji ve yüz tanıma teknolojisi gibi çok daha kısa bir ekstra özellik listesine sahip. Ancak iOS 11 görsel tutarlılık, kaliteli uygulama ve oyunlardan oluşan bir mağazaya sahip olması nedeniyle zengin ve hızlı bir işletim sistemi olmaya devam ediyor.

iPhone X iOS 11

İşlemci ve Hafıza

Burada iki telefonun işlemci çekirdeği, saat frekansı, RAM miktarı ve benzeri gibi teknik özelliklerini yan yana sıralasak da, gerçekte nasıl performans gösterdikleri tamamen kullanıcıya bağlı olacak. Ancak iPhone X ve LG V30 arasında hız farkı olmadığını belirtebiliriz. Bunun yanında, iki telefonun benchmark skorlarına baktığımızda, iPhone X’in kağıt üzerinde daha iyi olduğunu da söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 9 ve iPhone 9 Plus için Yeni Görseller Ortaya Çıktı

iPhone X-LG V30 benchmark karsilastirma

Her iki telefon da 64 GB‘tan başlayan dahili depolama seçeneğine sahip. Beklendiği gibi iPhone X’de depolama alanını genişletmek için hafıza kartı desteği bulunmuyor. Bu nedenle çok fazla depolama alanına ihtiyacınız oluyorsa, 256 GB‘lık modelini tercih etmek zorundasınız. LG V30’da ise bir microSD kart yuvası bulunuyor. Ancak microSD kartların dahili depolama alanı kadar güvenilir olmadığı unutulmamalı.

Kamera

iPhoneX-LG V30 kamera karşılaştırma

Her iki telefonda da çift kamera bulunuyor. Ancak tamamen farklı bir strateji güdülüyor. iPhone X’de, 2X optik zoom sağlayan ikinci bir telefoto objektif ile eşleştirilmiş bir kamera bulunuyor. Bu donanım nesneyi çerçeveye daha yakın hale getiriyor. Ayrıca görüntülere sanatsal arka plan bulanıklığı getiren Portre Modu’nu ve Apple’ın yazılım algoritmaları, fotoğrafı çektikten sonra bile ışık efektleri uygulamanıza izin veriyor.

LG V30’da ise diğer standart kameralara göre daha geniş açılı objektif bulunuyor. İkincil kamera ise geri adım atmadan epik sahneler ve heykeller gibi sahneleri tamamen kadraja almanıza olanak tanıyor.

Selfie kamerasında ise iPhone X’in açık ara önde olduğunu belirtelim.

Pil Ömrü

Bir telefonun pil ömrünü değerlendirmek için, iki şarj arasında geçen süre ve kullanım detaylarına bakmamız gerekiyor. Bu nedenle, telefonları sabir bir ekran parlaklık seviyesinde gerçek kullanımı taklit eden pil testimize tabi tuttuk. Özetle, hem iPhone X hem de LG V30 bu sınıfa ait bir telefon için beklentilerimizi karşılayan iyi bir puan aldı.

iPhone X-LG V30 pil omru karsilastirmasi

Sonuç

iPhone X, 6.099 TL fiyat ile en pahalı telefonlardan biri. LG V30 da ucuz olmasa da arada yaklaşık 1000 TL’lik fark bulunuyor.

Ancak yüksek fiyatına rağmen, iPhone X gerçekyen iyi satış yapıyor. Birçok kişi için, iPhone X’in karşısındaki telefonu seçmek her şeyden önce duygusal bir karar olurdu. Ancak güzel olan şu ki, iPhone X pahalı olmasına rağmen mükemmel kameralar, net ses sağlayan kaliteli hoparlörler, birinci sınıf bir ekranla hızlı ve iyi görünümlü harika bir telefon. Eğer para sizin için önemli değilse, iPhone X’i tercih etmelisiniz.

Diğer taraftan, LG V30’u tercih etmek için de birçok sebep var. Aynı iPhone X gibi, meraklılarına hitap eden bir cihaz. Ancak iPhone X, yeni teknolojileri herkesten önce denemek isteyenleri hedef alsa da LG V30, hünerli ve güçlü kullanıcılar için daha uygun. iPhone X’in renk doğruluğu ekranına sahip olmasa da, sizi rahatsız edecek bir çentiğe de sahip değil. Kameraların Portre Modu olmayabilir, ancak geniş açılı mercekleri zorlu durumlarda kullanılabilir. iPhone X’in aksine, kutusunda bir hızlı şarj cihazı da çıkıyor. Başka bir deyişle, pratikliği şovmenliğe tercih ederseniz, belki de LG V30’u tercih etmeniz gerekiyordur.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?