Apple iPhone Serisinde Çökme Sorunları Neden Giderilemiyor?

0
136
iPhone çökme sorunu

Dışarıdan bakıldığında özellikle Android ile karşılaştırıldığında Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonları gerçekten rakiplerine göre çok daha kararlı bir seri olarak öne çıkıyor. Hem işletim sistemi desteği hem de telefonların uygulama desteği konusunda epey bir başarı gösterdiği ve bu başarıyla beraber çok daha kararlı bir yapıda kullanıldığı da düşünülüyor.

Bu görüşün oluşmasının nedeni ise Apple’ın akıllı telefonlarında yer verdiği işletim sistemin dışa dönük değil kendi iç yapısına dönük bir işletim sistemi olması gösteriliyor. Böyle bakıldığında gerçekten iOS işletim sistemi ile beraber iPhone akıllı telefonlarının dış tehditlere karşı olduğu başarılı olduğunu söylemek yalan olmaz. Peki ama iç tehditler.

iPhone’u Çökerten Birçok Sorun Var

Sürekli yeni güncellemeler yayınlanmasına rağmen anlam verilemeyen bir şekilde iPhone serisinde sistem soruları ile de karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu sorunlar karşısında telefon bir anda donuyor ve telefonu yeniden açmak için ya telefonu yeniden başlatmanız ya da telefonu sıfırlamanız bil gerekebiliyor.

Geçtiğimiz dönemlerde de ortaya çıkan bir metin mesajının iPhone akıllı telefonlarını tamamen dondurması da bu durumun en büyük örneklerinden birisini oluşturdu. Asıl ilginç olan ise aslında dışarıdan hiçbir müdahale olmaması. Doğrudan telefonun kendi içerisinde yer alan hatalardan böyle bir durumun yaşanması.

iPhone çökme sorunu

İlk olarak mesajla ortaya çıkan çökme sorunlarının hemen arkasından artık farklı denemelerle farklı şekilde ama benzer sorunlarında ortaya çıkabildiği gündeme geldi. Yani biraz daha açacak olursak aslında iPhone serilerinin bir anda çökmesine neden olan tek sorun mesaj sorunu değil. Bunun dışında farklı yöntemler kullanarak yine telefonun içerisinde yapılacak olan birkaç ayarlama ile beraber benzer sorunları oluşturabiliyorsunuz.

Bir örnek verelim;

Kamera kısmına girdikten sonra hesap makinesini açmanız gerekiyor. Bu işlemi yapıp ardından ise güç düğmesine basıp telefonu o şekilde bırakıp yeniden telefonu açmak istediğinizde iPhone telefonda donma sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Hemen her seride işe yaramasa da birçok iPhone modelinde yaşanan bu sorunu çözmek için telefonu yeniden başlatmak gerekiyor.

Neden Güvenlik Açığı Mı?

Verdiğimiz bu örnek en basit örneklerden bir tanesi. Bunun dışında çok daha profesyonel sorunlara neden lan bir nevi iOS işletim sistemine kafa karışıklığı oluşturan yöntemlerde yok değil. Oldukça çok bilinmesine rağmen Apple’ın bu sorunlara bir türlü çözüm yayınlamaması ve söz konusu sorunlar için herhangi bir açıklama yapmaması da kafaları karıştıran bir başka nokta.

Daha önce Apple’ın mesaj bölümünde yaşanan sorunun nedeni bir güvenlik açığı mı bu bile bilinmiyor. Apple’ın açıklama yapmaması durumunda da sorunun nedeni hiçbir zaman için öğrenilemeyecek gibi. Fakat artık iOS 10.3 işletim sistemi beklenirken yaşanan bu sorunlar ne kadar kabul edilebilir tartışılır?

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?