Apple iPhone Serilerinin Hangi Özellikleri Kısıtlamakta?

0
79
Apple

Bir süredir Apple’ın iPhone modellerine uyguladığı politikalarını tartışıyoruz. Apple’ın eski telefonlarını yavaşlatması, sadece akıllı telefon dünyasında değil tüm teknoloji dünyasında gündem olmayı başardı. iPhone modellerini yavaşlatmak için geçerli sebepler sunması ve özür açıklaması yapması, Apple’ın bu konuda aldığı tepkileri biraz dindirmeye yetmişti.

Son olarak pil değişimi konusunda da beklenen indirimlerin açıklanması, Apple’ın bu konudan en az zararla ayrılması için atılan adımların en önemlilerinden biri olarak gösterildi. Tüm bu süreç yaşanırken kullanıcıların en çok merak ettikleri konulardan birisi de Apple’ın cihazlarda nasıl bir yavaşlatma yaptığı. Apple’ın genel olarak işlemcileri sınırladığını biliyoruz ancak bu durum nasıl etki ediyor? Bakalım.

iPhone Serileri Ne Yönden Yavaşlıyor?

İlk başta işlemci hızının kısıtlanması gibi bir durumla karşı karşıya kalıyoruz. İşlemci hızları sınırlama aldığı için iPhone telefonlarda tüm kullanımlar değişiyor. İlk olarak uygulamaların açılış hızları düşüyor. Bunun yanı sıra telefonun açılış hızlarının da düştüğünü görüyoruz. Yani oldukça olumsuz etkilenen bir iPhone modeliyle karşı karşıya kalmış oluyoruz.

iPhone yavaşlama

İkinci olarak ise telefonların hoparlör seslerinde bir düzenlemeye gidiliyor. Sesler 3 desibele kadar aşağı çekiliyor ve telefonların dışarıya verecekleri ses seviyesi hissedilir şekilde azalıyor. Kaydırma hareketlerinde yavaşlama, animasyon geçişlerinde yavaşlatma, uygulamalarda yavaşlatma gibi birçok sorunun yaşandığı iPhone modellerinin, diğer tüm özellikleri ise sabit tutuluyor.

Bu özelliklerin dışında kalan özelliklerde ciddi bir düşüş göze çarpmıyor. Apple’ın sadece uygulama kullanımlarına ve genel işlemci işlevlerine yönelik bir düzenlemesi söz konusu. Tabii ki telefonun ekranında takılma, donma gibi sorunlar yaşayan kullanıcılar için bu durumlar oldukça rahatsızlık veren etkenler. Haliyle her ne kadar diğer işlevlerde bir değişiklik olmasa da marka uzun vadede tepki çekmeye devam edecek gibi.

İLGİLİ HABER:  iPhone Xs ve iPhone Xs Max Versiyonlara Göre Tüm Fiyatlar ve Satın Alma Seçenekleri

İlginizi Çekebilir: iOS 11 İçin Yeni Jailbreak Sürümleri Yolda

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?