Apple iPhone Pil Ömrü için Yalan Mı Söylüyor?

0
617
iPhone Pil Ömrü

Akıllı telefon dünyasının en iddialı markalarından biri olan Apple, şu sıralar farklı bir şekilde gündeme geliyor. Bir yandan markanın yeniden 1 trilyon dolar marka değerine ulaştığını görüyoruz.

Diğer yandan ise Huawei’nin Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleştiğini ve Apple’ın iPhone satışlarının düştüğünü görüyoruz. Tam bu evrede ilginç bir araştırma ortaya çıktı ve zaten satışları düşük olan iPhone modelleri için yeni bir iddia ortaya atıldı.

iPhone Pil Ömrü Abartılıyor Mu?

Konunun temeli Apple’ın paylaştığı verilere dayanıyor. Her akıllı telefon markasında olduğu gibi Apple’da yeni akıllı telefonlarını tanıtır tanıtmaz bazı veriler paylaşıyor. Telefonların sayfalarında yer alan bu veriler, teknik bilgiler konusunda kullanıcıları aydınlatıyor.

İşte bu verilerin içerisinde yer alan pil kullanım durumu ve pil ömrünün, Apple’ın söylediğinden daha farklı olduğu konusunda bazı iddialar var.

İngiltere Tüketici Savunma Grubu tarafından yapılan bir araştırma sonucunda böyle bir iddia gündeme geldi. İddiaya göre Apple’ın iPhone Pil Ömrü için belirtiği süreler oldukça abartılı. Grubun yaptığı açıklamaya göre tam 9 farklı iPhone modeli üzerinde testler yapılmış.

iPhone Pil Ömrü

Yapılan testler ve uzun kullanım testlerine göre Apple’ın iPhone akıllı telefonları için belirttiği pil ömürleriyle, test sonuçlarında elde edilen pil ömürleri birbiriyle bağlantılı çıkmamış. Hemen hemen her modelde verilerin uyuşmadığı belirtiliyor. Her modelde %18 ile %51 arasında bir fark söz konusu oluyor.

Bu fark iPhone XR modelinde ise doğrudan öne çıkıyor. iPhone XR akıllı telefonlarında konuşma süresinin 25 saat olarak belirtildiğini biliyoruz. Apple’ın belirtmiş olduğu değer 25 saat. Fakat ekip tarafından yapılan değerlendirme sonucunda konuşma süresinin 16 saat 32 dakika olarak belirlendiği açıklandı.

Yapılan testler sonrasında paylaşılan sonuçlar için doğrudan Apple tarafından da gelen açıklamalar var. Firma tarafından yapılan açıklamada da söz konusu testlerin titizlikle yapıldığı ve böyle bir durumun mümkün olmadığı konusunda bilgiler verildi. Yani Apple, ortaya atılan tüm bu iddiaları kabul etmemiş oldu.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch İçin Beklenen Destek Yolda

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?