Apple iPhone Kullanıcılarına Tazminat Ödeyebilir

0
116
Apple’ın, 2017 üçüncü çeyrek verileri

Şu an için dünyanın en çok satan akıllı telefonları olarak bilinen iPhone serisi akıllı telefonlar kullanıcı kitlesini sürekli olarak arttırmaya devam ediyor. Sadece son yıllarda değil bunun dışında ilk seriden bu yana kendisine has bir kullanıcı kitlesine sahip olan akıllı telefon serisinin hakkında son gelen haberler ise konuya bambaşka bir yerden yaklaşılmasına neden oldu. Bu kez iPhone akıllı telefonlarının ne teknik özellikleri ne tasarımları ne de fiyatları gündem oldu. Bu kez Apple’ın iPhone serisi yüzünden tazminat ödemek zorunda kalabileceğinin haberleri gündem oldu. Üstelik eğer iddialar doğruysa Apple’ın hemen her iPhone kullanıcısına ödeme yapması beklenebilir.

2012 Yılına Kadar Olan iPhone Serileri İçin Geçerli

Öncelikle iddialara konu olan olay hakkında biraz bilgi verelim. İddialara göre 2009 yılı ile 2012 yılları arasında Apple’ın iPhone serisi akıllı telefonlarını kullanan kullanıcıları ilgilendiren konu bir reklam skandalı olarak biliniyor. Sosyal medya uygulamaları için kullanılan bazı uygulamaların kullanıcıların bilgilerine erişmeye çalıştığı ve o dönemde bunu iOS kişi listelerine ulaşarak yaptığı belirtiliyor.

apple-tazminat

iOS kişi listesi üzerinden kullanıcıların alınan bilgilerinin ise reklam firmalarına satıldığı belirtiliyor. Aslında Apple’ın konu hakkında bir suçu yokmuş gibi gözükse de markanın kullanıcı verilerini korumayı taahhüt etmesi doğrudan Apple’ın konu hakkında suçlu bulunması anlamına geliyor. Açılan davanın sonucunda da Apple’ın konu hakkında yaptırımlara tabi tutulacağı düşünülüyor.

Apple Kullanıcılarına Ceza Ödeyebilir

Tüm bunlarla beraber haberlerin gündeme gelmesiyle Apple’ın dava sürecini kaybederse ne olacağı da ortaya çıktı. Eğer iddialar doğruysa ve Apple beklendiği gibi davayı kaybederse bu durumda markanın 2012 yılı içerisinde iPhone kullanan kullanıcılarına tazminat ödemesi bekleniyor. Ödenecek olan tazminat için ise Apple’ın nakit para yerine hediye çekleri vereceği Amazon ya da Ebay üzerinden alışveriş kuponları olarak kullanıcılara geri ödemeler yapacağı düşünülüyor. Şu an için marka tarafından kesin bilgilerin verilmediği konu hakkında nasıl bir sonuç elde edilecek Apple’a bir darbe daha mı gelecek orasını kestirmek oldukça güç.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch 5 Stokları için Önemli Değişiklik

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?