Akıllı telefon üreticileri arasında hatırı sayıları bir paya sahip olan akıllı telefon devi Apple, bu sene bitmeden piyasaya sürdüğü yeni seri akıllı telefonları iPhone 7 için birçok konuda değişikliklere gitme kararı almıştı. Seride ilk olarak dış donanım değişiklikleri göze çarpmış ve haliyle en çok konuşulan özellikleri de iPhone 7 serisinin bu özellikleri olmuştu. Kulaklık girişlerinin değiştirilmesi, Home tuşunun dokunmatik yüzeye benzer bir yapıya sahip olup kasaya dahil edilmesi gibi değişiklikler Apple’ın açık ara en çok konuşulan değişiklikleri olmuştu. Apple’ın dış donanım kararları en çok ilgi çeken kararlar olsa da aslında telefonun iç aksamında da ilgi çeken birçok değişikliklere gidildi.

Intel Modem Tercihi Epey Tartışılmıştı

İç donanım özelliklerine geldiğimizde ise Apple’ın açık ara en çok konuşulan özelliği tartışmasız bir şekilde Intel modem tercihi olmuştu. Yeni seri akıllı telefonlarının çok büyük bir oranı için Intel ile anlaşan, Intel modemlerini iPhone 7 serisine dahil eden Apple’ın istedikleri ise pek olmadı. Zira Intel modemlere sahip olan iPhone 7 serilerinin aslında Qualcomm serisine sahip olan iPhone serilerinden çok daha yavaş olduğu ortaya çıktı. Intel modemlerinde yer alan sorunla beraber gündeme gelen Apple’ın iPhone 7 Plus modelinde yer alan Qualcomm modemlerine göre çok geride kalması tartışmalara neden olmuştu.

apple-intel-anlaşması

Apple Intel Ortaklığı Son Bulabilir

Aradaki farkın öğrenilmesi için yapılan testler sonrasında Qualcomm X12 serisinin saniyelik hızının 600 megabit değerlerine ulaştığı ortaya çıkmıştı. Fakat bu modemlerin beklenen hız değerlerini vermelerine karşın Intel serisi modemlerinde ise 450 megabit bir saniyelik hız değeri vermeleri durumu ortaya koydu. Intel’in hız değerlerinin bu kadar düşük olması sonrasında ise Apple’ın bir sonraki sene için yeni kararlar alacağını gündeme getirdi. Zira iddialara göre oluşan bu hız sorunu nedeniyle Intel ile Apple arasındaki ortaklık kısa sürecek ve Apple yapılan anlaşmadan vazgeçecek. Konu hakkında Intel’in görüşleri neler bilinmez ama Apple’ın bu konuda kesin kararı epey konuşulacak gibi gözüküyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?