Herkesin bildiği bir gerçek var ki Apple birçok donanımını farklı markalardan tedarik ediyor. Hatta bu noktada öyle ilginç bir çizgi karşımıza çıkıyor ki şaşırmamak elde değil. Akıllı telefon piyasasındaki en büyük rakibi Samsung ile çip, LG ile ise kamera noktasında tedarik anlaşmaları sağlamıştı. Geçtiğimiz yıllarda da aktif olarak bu anlaşmalar yürürlükteydi. Fakat bir kaç senedir dikkat çekici bir boyutta Samsung ile beraber çip üretiminde ön plana çıkan TSMC kendisini diğer tedarikçilerden sıyırmaya başladı. A9 işlemci için Samsung ve TSMC ile anlaşan Apple her iki tedarikçiyle de ortak bir üründe karar vermişti.

Apple-iPhone-7-ve-iPhone-8-Cipleri-Icin-Harekete-GectiBunun ardından iPhone 6s’e hayat veren Apple üretimden bir hayli memnun olacak ki iPhone 7 için A10 işlemci çipini tamamıyla TSMC ile üretmeye karar verdi. Yani bir anlamda kısa süre sonra lansmanı yapılacak olan iPhone 7 modelinin çip üretiminde yalnızca TSMC imzası göreceğiz. Bu anlaşmanın ise sürecek olması Samsung ile iplerin iyice koparıldığının bir göstergesi. Özellikle de geçtiğimiz dönemlerde yaşanan rekabet krizleri, reklamlarla yaşanan dalaşma bunun örneklerindendi.

Sonucuna baktığımızda ise Apple ve Samsung artık üretim noktasında bir ortak değil. Çünkü analistler yaptıkları araştırmalar ve varsayımlar neticesinde iPhone 8 için üretilecek olan A11 çipinin de bizzat TSMC tarafından üretileceği konusunda hemfikir. Bunun aksini düşünmekte bir hayli zor. Keza bildiğiniz gibi artık Samsung ile geri dönüşü olmayan bir yola girildi. Apple bundan böyle A11 çipi içinde tıpkı bu sene A10 çipi için yaptığı anlaşmayı yenileyecek.

TSMC tarafından üretilen çipler ise şimdiye kadarki en hızlı ve en yüksek performanslı iPhone modelini yarattı. Testlerden tam not almayı başaran, elde ettiği yüksek puanlarla da adından söz ettiren TSMC bu yönüyle de hanesine artı bir puan yazdırdı. Bakalım iPhone 7 çıkış yaptıktan sonra gerçekten testlerdeki performansı düzenli olarak gösterebilecek mi? Eğer gösterirse ve iPhone 6 serisi ile düşen satışları tekrardan hareketlendirirse bu Apple ile yapacakları uzun yıllar süren bir anlaşmanın ilk adımları olarak nitelendirilebilir. Çünkü hız, performans, güvenlik ve kalite Apple için her zaman vazgeçilmez kriterler arasında yer alıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?