iPhone 11 serisinde, tüm modelleri kapsayan bir ekran hatası ile destek sayfalarını meşgul etmeye başladı. 3 gün kadar önce sitemizde ekran sorununa ilişkin bazı veriler paylaşmıştık. İlk paylaştığımız verileri okumuşsanız, sorunu hatırlayacaksınız. Eğer henüz ekran sorunu yaşamayan ya da paylaştığımız verilere denk gelmeyenlerdenseniz kısa bir hatırlatma yapalım.

iPhone 11 ekran sorunu, telefonların ekranlarının birden yeşile dönmesiyle baş gösteriyor. OLED ekranlarda yaşanan sıkıntı, ekranın tamamen yeşil renk tonlarına bürünmesine neden olurken parlaklık değerinde ya da görüntü kalitesinde herhangi bir bozulmaya neden olmuyor. Sadece renk için değişiklik yaşanıyor.

Bakın: iPhone 11 Yeşil Ekran Sorunu ve Olası Çözümler

iPhone 11 Yeşil Ekran Sorunu Doğrulandı mı?

Yeşil ekran sorununun hangi iOS sürümünde ortaya çıktığını bulmak ise biraz zorlaştı. Bunun nedeni birkaç farklı sürümde sorunun yaşanıyor olması. Bazı kullanıcılar iOS 13.4 güncellemesini yaptıkları gibi ekranın kendi kendine yeşile döndüğünü söylemekte.

iOS 13.5 güncellemesinin de bu sorunu çözmediği ve hatta daha fazla cihazın sorundan etkilendiği belirtildi. iOS 13.5.1 ile sorunun değişmemesi, bunun yanında iOS 13.5.5 güncellemesinin beta sürümünde de aynı sıkıntısının devam ettiğinin söylenmesi, yaşanan sıkıntısının donanımsal olabileceğini ortaya çıkardı.

İlk etapta sorunun sadece yazılımsal olduğuna neredeyse emindik. Fakat her sürümde iPhone 11 yeşil ekran hatasının yaşandığı yönünde mesajlar gelmesi, sıkıntının donanımsal olabileceği iddialarını güçlendirdi.

iPhone 11 yeşil ekran

Sanki Apple’ın bu iddiaları duymuş gibi bir de doğrulama yaptığı ortaya çıktı. Apple’ın resmi belge ile doğrulaması olmadığı için iddia olarak nitelendirebileceğimiz son gelişmelere göre Apple yetkili servislerini uyardı. Garanti kapsamında olan telefonların ekranlarında yeşil ekran sorunu yaşanırsa, bu sorunun giderilmesi için ekranların değiştirilmesi istendi.

Şimdilik sadece iddia olarak kalan karar doğru ise iPhone ekran sorunu donanımsal olabilir. Eğer ekran değiştirilmeden, yazılımsal olarak yeşil ekran sıkıntısı giderilemezse firmanın yeni bir tamir programı başlatması da gerekebilir.

İLGİLİ HABER:  AirPods 3 Tasarım Değişikliği ile Geliyor

Benzer kararlar daha önce de alınmıştı. Bir dönem pillerde yaşanan sorun nedeniyle ücretsiz pil değişim kampanyasının başlatıldığı duyurulmuştu. Yine benzeri bir kampanyanın gelip gelmeyeceği de sorunun kaynağı da belirsiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?