Apple iPhone 8 Akıllı Telefonların Pil Sorununu Rafa Kaldıracak

0
31

Apple’ın son dönemde yeni nesil iPhone akıllı telefonlarında en sık yaşadığı sorunlar pil sorunları olarak gündeme gelmeye başladı. ilk olarak iPhone 6s serisinde ortaya çıkan pil sorunu sonrasında Apple’a binlerce kullanıcıdan telefonlarının aniden kapandığı ve şarj durumunun bir anda %0 derecesine düştüğü mesajları gönderilmişti.

Bunun üzerinde Apple’ın pil değişim programı başlatmasıyla süreç başladı. Pil değişim programlarının devamı gelmeye başladı. iPhone 6s sonrasında iPhone 6 modellerinde de aynı şekilde pil şikayetleri gelir oldu. Bundan hemen sonraki aşamada ise bu kez iPhone 7 telefonlarına gelen güncellemelerden sonra pil tüketiminin arttığı ve kullanıcıların bu konuda sorunlar yaşadığı haberlerini yapmıştık.

İPhone 8 Akıllı Pil Sistemiyle Gelecek İddiası

Ardı ardına pil kullanımlarında benzer eleştiriler almaya başlamasıyla beraber Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarında da benzer bir sorun yaşamamak için harekete geçtiği belirtiliyor. Bu kez markanın iPhone 8 akıllı telefonlarında beklenen pil kontrol sistemlerinden farklı bir sistem kullanacağı ve telefonun sürekli olarak pilleri denetleyeceği belirtiliyor.

Akıllı pil sistemi olarak iddialara yansıyan sisteme göre Apple’ın kullanıcıların deneyimlerini denetleyebilecek bir sistemi devreye sokacağı belirtiliyor. Bu sistemde kullanıcıların akıllı telefonları nasıl kullanmayı tercih ettiği, hangi saatlerde daha sık kullanım yaptıkları, en çok pil tüketiminin yapıldığı uygulamaların hangileri olduğu gibi bilgilerin doğrudan telefon tarafından tutulacağı belirtiliyor.

apple akıllı pil

Muhtemelen iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanılması beklenen sistemde bir süre sonra telefonların kullanıcı deneyimlerini öğrenebilecekleri belirtiliyor. Yani kullanıcısı telefonunu uçak moduna aldığında akıllı telefon telefonun yoğun bir şekilde kullanılmasına ihtiyaç duyulmadığını algılayarak pil kullanımını sınırlandırabiliyor.

Aksi durumda bir program çalıştırıldığında ya da işlemci gücü yüksek bir komut verildiğinde de telefonun yine bunu algılayabileceği ve gerekirse maksimum güç için pil tüketimini arttırabileceği belirtiliyor.

Taslak Aşamasında Olduğu Belirtiliyor

Bir nevi telefonların kullanım istatistiklerine göre pil tüketimlerini otomatik olarak ayarlamalarını sağlayacak olan sistemin şu an için taslak aşamasında olduğu belirtiliyor. Söz konusu sistemin kullanılabilir duruma gelmesi halinde ilk olarak iPhone 8 akıllı telefonlarında kullanıcılara sunulacağı da bir başka iddia. Akıllı pil sisteminin ne kadar başarılı olacağını ise görmek için iPhone 8 akıllı telefonlarını beklemek gerekecek.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?