Apple iPad’lere “Çoklu Ekran” Özelliğini Getiriyor

0
802

Kullanıcıların uzun zamandır Apple’dan beklentisi “çoklu ekran” özelliğinin iPad’lere gelmesiydi ve görünen o ki Apple iOS 9’la birlikte iPad’lere çoklu ekran özelliğini getirmek için çalışmalar yapıyor.

Aslında bu uzun zamandır var olan bir iddiaydı ve hakkında pek çok konsept videolar bile hazırlanmıştı. Özellikle beklentiler iOS 8 üzerine yoğunlaşmıştı ki Apple büyük bir sürpriz yaparak iPad’ler için iOS 8’de bu özelliğe yer vermemişti. WWDC 2015 yaklaşırken bu özelliğin yeni iOS’la birlikte kullanıma sunulacağı iddiası tekrar gündeme geldi. 9to5mac’te yer alan habere göre bu iddia doğrulanmış durumda. Apple çoklu ekran özelliğini şuanda iPad Air 2 gibi büyük ekranlı mevcut tablet modelleri üzerinde -yani bir iPad Air’de buna dahil- çalışmalar yapıyor.

Öncelikle çoklu ekran özelliğinin iPad üzerinde nasıl çalıştığına daha önce iOS 8 için hazırlanan örnek bir konsept video ile daha yakından bakalım;

Çoklu ekran özelliği ile pek çok işin yapılması kolaylaşacak. Yani maillerinizi okurken bir yandan da Safari ile internette gezebileceksiniz. Kaynaklara göre çoklu ekran özelliği 1/2, 1/3 ve 3/2 gibi üç tipte ekran bölünmesini destekleyecek.

iOS 9’la birlikte gelmesi beklenen çoklu ekran özelliği iddiasını güçlendiren bir diğer sebep ise uzun zamandır gündemde olan iPad Pro olarak gösteriliyor. Özellikle iş için Apple’ın geliştirdiği iddia edilen 12.9 inç gibi dev bir ekrana sahip tablette tek bir ekran üzerinde çalışmalar yapmanın pratik olmayacağı oldukça mantıklı duruyor. Bu yüzden Apple’ın çoklu ekran özelliğini gündemine aldığını ve iOS 9’la birlikte iPad’lere kazandıracağı belirtiliyor.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

CEVAP VER

Please enter your comment!

Please enter your name here