Apple iPad İle Bir Kez Daha Lider Oldu

0
98

Teknoloji devi Apple için 2016 senesi en çok konuşulan senelerden biri oldu. Zira bu sene Apple ilk olarak iPhone 7 telefonlarını piyasa sürdü. Telefonda radikal kararlar alan ve kulaklık girişi değişiklikleri gibi değişikliklerle gündem olan Apple’ın, bunun dışında hem mobil hem de bilgisayar alanında yeni işletim sistemlerini piyasaya sürmesi ve geçtiğimiz günlerde de MacBook Pro ve iMac modellerinin tanıtılması markanın bu yılı epey bir hareketli geçirmesini sağladı.

Yeni akıllı telefon, yeni bilgisayar, yeni işletim sistemleri derken Apple’ın tablet teknolojisi konusunda nasıl adımlar atacağı da merak konusu oldu. Tüm bu yeniliklere ek olarak Apple’ın bu sene iPad için de yeni serilerini piyasaya sürmesi bekleniyordu. Fakat marka yeni seri tabletlerini piyasaya sürmeden önce yapılan son araştırmada aslında Apple’ın şu an için buna ihtiyacı olmadığı da ortaya çıktı.

Tablet Sektöründe Lider

Zira yapılan son araştırmaya göre Apple, iPad serisiyle beraber tablet sektöründe hala lider olmayı başarıyor. Pazarda kendisine düşen payı geçen seneye göre bir nebze daha arttıran teknoloji devi tablet teknolojileri için üzerine düşen Pazar payını bu sene %19 civarından %19,9 civarına çıkarmayı başarmış durumda. Bu rakamlarla beraber Samsung, Lenovo gibi tablet devlerini de geri de bırakmayı başaran Apple’ın tüm bu yükselişe rağmen satış oranları ise beklendiği gibi değil.

Apple-iPad

Satış Oranlarında Düşüş Devam Ediyor

Geçen sene iPad için açıklanan satış rakamlarında bir önceki seneye göre küçük oranda bir düşüş olduğu gözlenmişti. Bu sene de açıklanan rakamlarda benzeri bir durum söz konusu. Geçen yıl 9.9 milyon gibi bir rakamda satış yapan Apple’ın bu sene açıklanan rakamlarla beraber ise tablet satışının 9.3 milyon civarına gerilediğini de belirtelim. Pazar payının artmasına rağmen iki senedir tablet satışlarının düşmesi ise sadece Apple’a özgü bir durum değil. Zira genel olarak tablet sektöründe 2 yıldır düşüşün devam ettiğini belirtelim. Hatta belki de Apple bu düşüşten en az etkilenen firmalar arasında.

İLGİLİ HABER:  Yeni iPad Ne Kadar Tamir Edilebilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?