Apple tarafından geçtiğimiz hafta alelacele bir güncelleme yayınlanmıştı. iPhone ve iPad kullanıcılarının güvenliğini tehdit eden, Pegasus ismi verilen açık çok sayıda verinin korunmasını engelliyordu. Aynı zamanda 3.şahısların verilere ulaşımını da kolaylaştıran bu açığın kapatılmasıyla birlikte iOS 9.3.5 güvenlik güncellemesi yayınlandı. Bunun üzerine iOS sürümleri bir alt sürüme dönmemesi konusunda uyarılarak gerekli sınırlandırmalar konuldu.

Bazı Mac kullanıcıları ise mevcut Mac OS için aynı açığın söz konusu olup olmadığını merak ediyordu. Muhtemelen Apple bu açığın da varlığını biliyordu ve güncelleme üzerinde çalışmalarını sürdürüyordu. Dün itibariyle ise OS X El Capitan 2006-001 isimli güvenlik güncellemesini duyurdu. Mac App Store aracılığıyla edinebileceğiniz güncelleme cihazınızın güvenlik açıklarını kapatarak daha stabil bir performansı mümkün kılıyor. Tabi yalnızca El Capitan kullanıcıları düşünülmemiş. Bunun haricinde OS X Yosemite 2006-005 güncellemesi Pegasus açığına yönelik olarak kullanıcılara sunuldu.

Apple-iOS-ta-Bulunan-Pegasus-Acigini-MacOS-ta-da-Yeni-Guncellemeyle-KapattiBöylece iOS ile birlikte iPad ve iPhone modelleri güvenlik altına alınmışken Mac ve Macbook modelleri de aynı şekilde güvenilirliği yükseltilerek rahatlatıldı. Mikrofondan kameraya kadar geniş bir ulaşımı mümkün kılan bu açık sayesinde ünlülerin yerleri, onlardan habersiz görüntüleri ve sesleri bulunabiliyordu. Şüpheler üzerine giden Apple ise açığı tespit edip ciddi anlamda acil olduğunu kavrayarak hemen güncellemelerini müşterilerine sağladı.

Bu güncellemenin içeriğinde injection içerikli saldırılara karşı korunma da olacak. Burada özellikle Safari tarayıcısının açıklarını da kapatmayı amaçlayan Safari v9.1.3 güncellemesi paket halinde sunulmuş durumda. Dolayısıyla Apple kullanıcıları daha konforlu ve güvenilir bir hizmet almak için tıpkı iOS cihazlarında yaptıkları gibi OS X cihazlarında da bu güncellemeleri yüklemeleri gerekiyor.

Güvenlik güncellemesi adıyla sunulmuş olması olayın ne kadar ciddi boyutlara erişebileceğini gözler önüne sererken zaten yakından takip edenlerin olayı kavramasına vesile oluyor. Zira iOS 9.3.4 sonrasında iOS 10 için nihai sürüm beklenmeye başlamışken bir anda karşımıza iOS 9.3.5 çıktı. Bu durumda artık güvenlik söz konusu olmadığı sürece yeni sürümün iOS 10 olduğuna emin olmaya başladığımızı söylemeliyiz. Artık Public Beta sürümlerinin de her geçen gün bizlerle buluştuğunu gördükçe 7 Eylül 2016’da iPhone 7 ile birlikte iOS 10 tanıtımı kimseyi şaşırtmayacaktır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?