Apple’ın son yayınladığı iOS 9 beta sürümünde, geçen yıl yayınladığı iki aşamalı oturum açma sistemini altı kodlu şifre ile değiştiriyor. Yeni sistem ile birlikte Apple Store, iTunes gibi Apple hizmetlerinden yararlanmak için yeni bir altı haneli şifreye daha ihtiyacımız olacak. Bu uygulama şu an sadece Beta kullanıcıları için Find My iPhone uygulamasında çalışıyor iken, iOS 9 ve OS X El Capitan sistemlerinde kurulu olarak gelecek.

Bu sistem ile birlikte Apple, “güvenilir cihaz” ekleme uygulaması son bulacak. İlginç yanı ise değişen şifre sisteminin sadece iOS cihazlarında değil, OS X 10.11 ile çalışan Mac’lerde de olacak olması. Kullanıcının telefonu yanında değil veya kullanıma uygun değilse bile şifresi ile oturum açıyor olması kişiye büyük yarar sağlayacak. Ayrıca tam tersi, Mac’te oturum açmak için SMS kodu kullanabileceğiz. Güncel sistemi kullananlar istediği yöntemi seçebilecekler.

Yeni sistemin gelişi ile birlikte güvenilir cihazlara erişmek artık daha kolay. iCloud hesabınıza kayıtlı herhangi bir Mac, iPhone, iPad veya iPod touch cihazınıza, iCloud ayarlarından ulaşabileceksiniz. iOS kullanıcıları için iCloud ayarlarına açılan sayfada isminin yazdığı bölüme tıklaması yeterli iken, Mac kullanıcıları iCloud Sistem Ayarları’nda Hesap Detayları kısmına tıklaması gerekecek.

Buradan seçtiğiniz herhangi bir cihazı iCloud hesabınızdan çıkarabileceğiniz gibi, bundan sonra oturum açma kodunu almaması için de engelleyebilirsiniz. iOS versiyonunda ise seçtiğiniz cihazınızın Find My iPhone uygulaması ile konumunu dahi bulabilmenize olanak sağlayacak. Ayrıca iCloud ayarlarından istediğiniz zaman hesabın doğrulama kodunu alabileceksiniz. Normalde bu kodlar otomatik olarak gösteriliyorken, artık not almadıysanız veya unuttuysanız bu kısımdan tekrar ulaşıp görebilmeniz mümkün olacak.

Eski Versiyon Kullanıcılarına Kötü Haber

Apple’ın açıklamasına göre eski versiyon kullanıcıları ise iOS veya OS X sistemlerindeki şifrelerini girdikten sonra altı haneli kodu da girebilecekler. Fakat eski cihazlara herhangi bir doğrulama kodu uyarısı gelmeyecek. Önceki yazılımlar diğer cihazlar için doğrulama kodunu alabilecek özellikte değiller.

İLGİLİ HABER:  iPhone'a mail hesabı nasıl eklenir? (Gmail, Yandex, hotmail vb..)

Apple yeni yazılım sunulduğunda kullanıcılara yeni şifreyi denemek için iki haftalık bir süre tanıyacak. Bu süre içinde sistemi beğenmediğiniz takdirde eski güvenlik sorularınız dahil olmak üzere şifreniz betaya katılmadan önceki haline geri dönüştürülecek.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?