Akıllı telefon devi Apple, son yazılım serilerinde istediği başarıyı yakalayamamaya başladı. Özellikle iOS 11 işletim sistemi, şimdiye kadarki en sorunlu iOS işletim sistemi oldu. Sürekli yeni güncellemeleri yayınlanıyor ve güncelliğini hala koruyor olsa da iOS 11 açıkları ve hataları da devam ediyor. Son olarak yeni mobil işletim sisteminin içerisinde yer alan Siri açığı gündeme gelmişti. Daha önce sitemizde de yer verdiğimiz açık, kullanıcıların mesajlarının telefon kitli olsa bile okunmasına neden olduğunu gördük. Şimdi ise bu açık hakkında resmi bir açıklama geldi.

iOS 11 Siri Açığı Kapatılacak!

Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklamanın detaylarına geçmeden önce, konuyu kısaca hatırlatalım. Söz konusu açık, telefonunuz kilitli durumdayken Siri’ye bir komut vererek bildirimlerinizi ve mesajlarınızı okunmasına neden oluyordu. Telefonunuza dışarıdan bir ses ile komut müdahalesi yeterli oluyordu. Apple’ın resmi uygulamalarında yer alan bildirimleri ve mesajları değil ama, WhatsApp gibi uygulamaların mesajlarını bu şekilde okuyan Siri, kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atmıştı.

Siri açığı

Bugün Apple’ın blog kaynakları aracılığıyla açıklama yapan yetkililer ise açığın farkında olduklarını belirtti. Yaşanan sorunun farkında olduklarını belirten yetkililer, yeni bir ara güncellemenin sinyallerini de yaktı. iOS 11.3 sürümünün final serisinin henüz yayınlanmasını beklemiyoruz. Bu nedenle Apple’ın bir sonraki beta sürümüyle beraber sorunu çözecek iOS 11.2.7 güncellemesini yayınlaması bekleniyor.

Yapılan açıklamalarda da işaret edilen kısım burası. Fakat yine de Apple’ın erken iOS 11.3 sürprizi yapması olası olabilir. Bunlar için açıklamaları takip etmeye devam ediyoruz. Yeni bir gelişme olduğunda sitemizden yeni bilgileri sizlere ulaştıracağız. Güncelleme gelene kadar, gizliliğiniz için söz konusu açığa karşı dikkatli olmanız gerektiğini de tekrar hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPhone X Üretimleri Erken Başlayacak

İLGİLİ HABER:  iOS 11.3 beta 3 Güncellemesi Kullanıma Sunuldu! Tüm Değişiklikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?