Apple iOS 11 Öncesi Şok Bir Karar Aldı

0
74
iOS 11 yükleme

Teknoloji devi Apple’ın WWDC 2017 etkinliği bugün düzenlenecek olan görkemli bir konferans olarak uzun süredir konuşuluyor. WWDC 2017 etkinliğinin uzun bir süredir gündemde olmasına karşın, henüz etkinlik düzenlenmeden önce Apple’ın yeni kararları ortaya çıkmaya başladı. Teknoloji devi aldığı kararlarla beraber kullanıcıları etkinlikten önce epey bir şaşırtmayı da başarmış oldu. Peki marka etkinlik öncesinde nasıl bir karar aldı? Markanın şimdiye kadarki bütün işleyişi etkileyecek olan kararının arkasında nasıl detaylar yatıyor? Tüm bunları tek tek ele almak gerekiyor.

Uygulama Sistemi Tamamen Değişiyor

Aslında Apple’ın iOS 11 sonrasında uygulama sistemini tamamen değiştireceği düşünülüyordu. Bunun sinyalleri henüz iOS 11 adının duyulmasından sonra gelmeye başlamıştı. Apple aldığı karar ile beraber uygulama sistemlerini tamamen değiştirecekti. Apple’ın bu kararının arkasında ise 32 bit uygulamaların olduğu biliniyordu.

Apple 32 bit uygulama

Teknoloji devinin iOS 10.3 güncellemesinden sonra teknoloji devi aldığı kararlarla beraber artık iOS işletim sistemlerinde 32 bit uygulama desteğini vermeyeceğini göstermişti. Markanın bu konuda net bir açıklaması olmasa da son güncellemeden sonra 32 bit desteği veren uygulamalar kullanıcıların telefonlarında bir nevi kara liste olarak gösteriliyordu. Apple’ın bu kararının bir geçiş süreci olacağı da belirtilmişti. Yani Apple’ın 32 bit uygulama sürümlerine desteğini keseceği, fakat bunun için bir süreç başlattığı üzerinde durulmuştu.

iOS 11 Son Nokta Oldu

Bu konuda iOS 10 son güncellemesinde markanın artık kararını vereceği ve Apple’ın 32 bit desteğinin son bulacağı açıklanmıştı. Söz konusu kararın merakla beklenmesi bir yana dursun, iOS 11 sonrasında da nasıl bir sistem kullanılacağı konusunda farklı birçok beklenti oluşmaya başlamıştı. Gelen tüm bu haberlerin ardından iOS 11 sonrasında 32 bit desteğinin son bulacağına kesin gözü ile bakılıyordu. Fakat Apple elini çok daha çabuk tuttu.

İLGİLİ HABER:  iPhone'larda Kullanılması Beklenen Force Touch Teknolojisi iOS Kullanıcı Arayüzü için En Önemli Değişim Olacak

Henüz WWDC 2017 etkinliği bile düzenlenmeden App Store 32 bit uygulamalara son verdi. Artık App Store üzerinden 32 bit uygulamalar aramalarda bile listelenmiyor. Söz konusu karar bir nevi iOS 11 sonrası 32 bit desteğinin kesin olarak son bulacağını doğrulamış oldu. Tüm detayları ise bu akşam yayınlanacak olan iOS 11 sonrasında öğrenmek mümkün olacak. Bakalım Apple gerçekten iOS 11 kullanımına son mu verecek.   

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?