Apple iOS 10.3 İle Güvenliği Maksimuma Çıkaracak

0
43
iOS 10.3 beta

Akıllı telefonlarda güvenlik konusu uzun süredir tartışmalara neden olan bir konu. Şöyle ki akıllı telefonlara güncel hemen her bilgimizi girmemiz bunun yanında ödeme işlemlerinden tutunda, idari işlerimize kadar hemen her işlemi akıllı telefonlarda da gerçekleştirebiliyor olmamız bu alanda telefonların adeta bilgi kutusu haline gelmesine neden oluyor.

İşte bu durumda da kullanıcıların bilgilerinin güvenliğini sağlamak gibi oldukça zor bir işlem akıllı telefon markalarına düşüyor. Bu noktada en çok öne çıkan markanın ise Apple olduğunu biliyoruz. Yayınladığı güncellemelerde ilk olarak güvenlik konusuna özen gösteren markanın iOS işletim sistemi bu konuda en çok öne çıkan işletim sistemi oluyor. Son olarak iOS 10.3 sürümü üzerinde çalışmalarına devam eden Apple’ın güvenlik konusunda da yeni uyarıları var.

iOS 10.3 Güvenlik Uyarıları Gelmeye Başladı

Aslında genelde Apple’ın işletim sisteminde herhangi bir güvenlik açığı ile karşılaşıldığında Apple’ın uyarıldığını biliyoruz. Fakat bu kez marka doğrudan kendisi kullanıcıları güvenlik konusunda uyardı. Apple tarafından yapılan uyarı ile beraber markanın iOS 10.3 beta sürecine dahil olan kullanıcıların mutlaka markanın son güncel güvenlik önlemlerini kullanmaları istendi.

iOS 10.3 beta güvenlik

Kullanıcıların ekranlarına uyarı olarak gösterilen “ikili kimlik koruma” işlemi için uyarılarına sürekli olarak devam eden Apple’ın her kullanıcının iki aşamalı güvenlik sistemini kullanmasını istedi.

İki Faktörlü Doğrulama Sistemini Açma

Bunun için öncelikle iki faktörlü güvenlik sisteminin ne olduğunu iOS 10.3 güvenliği konusunda nasıl bir katkı sağladığına bakalım. Bu sistem sayesinde giriş şifrenizi unutsanız bile farklı cihazlardan yapacağınız doğrulama olmadan telefon açılamıyor. Bu durumda da ekstra bir güvenlik sağlanmış oluyor. Şimdi gelelim Apple’ın iOS 10.3 güvenliği için uyardığı sistemi nasıl kullanabileceğimize.

İki faktörlü doğrulama sistemi için;

  • Öncelikle Apple “Ayarlar” kısmına giriş yapmanız gerekecek.
  • Ayarlar kısmına girdikten sonra “Apple kimliği kısmına” geçiş yapmanız gerekecek.
  • Son olarak buradan “güvenlik” kısmına giriş yaptıktan sonra “iki faktörlü doğrulama” sekmesini açmanız gerekli oluyor. Söz konusu özelliği açtıktan güvenlik sistemi kullanılabilir hale gelecek. Şu an için iOS 10.3 güvenliği için beta sürümlerinde Apple sürekli bu uyarıları da göstermekte.
İLGİLİ HABER:  iOS 12.1.3 Güncellemesi Yayınlandı – İşte Değişiklikler

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?