Apple: iOS 10.2.1 iPhone 6 ve 6s’lerin kapanma sorununu azaltıyor

0
39
iphone 6s kapanma
iPhone 6s'ler kapanma sorunu yaşıyor

Apple dün yayınladığı bir duyuru ile güncel iOS 10 sürümü olan iOS 10.2.1’in iPhone 6 ve iPhone 6s’lerde yaşanan beklenmeyen kapanma sorununu çözdüğünü duyurdu. Bu konuda Apple kullanıcılarından aylardır şikayetler alınmaktaydı. iOS 10.2.1 güncel sürümü ise jailbreak iOS 10.2 çıkmadan hemen önce yani Ocak ayının son günlerinde yayınlanmıştı.

TechCrouch’da yayınlanan Apple açıklamasına göre iOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6 ve iPhone 6s kendi kendine kapanma problemleri %80 oranında azaldı.

Aynı açıklamada iPhone kullanıcılarının %50’sinin iOS 10.2.1 kullandığı da açıklanmış. Bu oran ise çeşitli uzmanlar tarafından oldukça düşük bulunuyor. iOS 10.2.1 ‘in kullanım oranının %50’lerde kalma sebebi ise muhtemelen iOS 10.2 Yalu jailbreak. Uzun zamandır jailbreak bekleyen birçok iPhone kullanıcısı, iOS 10.2.1’e cihazlarını güncellemekten kaçınıyor.

Aynı açıklamada, defalarca açılıp kapanan iPhone sahiplerinin cihazlarını prize takmadan yeniden başlatabilme özelliği de eklendiği ve rastgele kapanma sorunu yaşayan iPhone kullanıcılarının vakit geçirmeden iOS 10.2.1 güncellemesi yapması gerektiği de ifade edildi. Yapılan güncellemelere rağmen, iPhone6 veya iPhone 6s cihazların kapanmaya devam etmesi durumunda ise en yakın Apple servis noktasına müracat edilmesi gerektiği de açıklamada ifade edildi.

Durup dururken kapanma sorunu iPhone 6 ve iPhone 6s cihazlarda oldukça yaygın. Bu sorunun kaynağı ise her zaman iOS işletim sistemi olamayabiliyor. Uzmanlara göre iPhone 6 ve iPhone 6s pillerinde olan bir sorun da, rastgele kapanmalara neden olabiliyor.

iphone 6s kapanma
iPhone 6s’ler kapanma sorunu yaşıyor

Apple yaptığı bu açıklama ile, Note 7 fiyaskosundan sonra, kullanıcılarını güvenlik konusunda herhangi bir endişeleri olmadığı konusunda uyardı. Bu uyarının patlamış iPhone 7 videosundan sonra ise uzmanlara göre bir tesadüf değil.

Sizin de iPhone cihazınız durup dururken kapanıyor mu? Öyleyse, öncelikle iOS 10.2.1 yüklemek sorun düzelmezse, aşağıdaki konumuza bakmak faydalı olabilir.

Bakınız: iPhone durup dururken kapanıyor.

iOS 10.2.1 için henüz jailbreak yayınlanmadığını da hatırlatalım. Jailbreak müdavimleri için iOS 10.2.1 güncellemesi yapmak pek de mantıklı olmayabilir.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?