Amerika Birleşik Devletlerinin çiçeği burnunda başkanı, Donald Trump, seçim döneminde, Apple’ın Amerika içerisinde üretim yapması gerektiğini ve Apple’ı buna zorlayacağını sert sözlerle ifade etmişti:

Apple’ı lanet olası bilgisayarlarını ve şeylerini başka ülkeler yerine ABD’de üretmeye ikna edeceğiz

trump

2013 yılında MacBook üretiminin bir kısmını ABD’ye taşıyan Apple, iPhone, iPad ve Apple Watch ürünlerinin tamamını Çin’de üretiyor. Ancak bu Mac’lerde bile “Made in USA” yerine, “Assembled in USA” (son montajı ABD’de yapılmıştır) yazısı yazıyor.

Apple, Çin’de işçiye %1 veriyor

Apple, ucuz iş gücü nedeniyle ürünlerini Çin’de üretiyor. Apple Watch’ta 2.5 dolar olan işçilik maliyeti, iPhone 6S’te 4.5 doları, iPad Air 2’de ise 5 doları geçmiyor.

Çinde ortalama işçi maaşı 350 dolarken, Amerika’da ise 3000 doları aşan maaşlar söz konusu. Bu yüzden Apple’ın üretimini Amerika’ya kaydırması pek de olası görünmüyor.

Trump ile Tim Cook görüştü

ABD yeni başkanı Trump ile Apple Ceo’su Tim Cook bir araya geldi. Bugün NewYork Times gazetesinde bu görüşmenin ayrıntıları yayınlandı. Ropörtaja göre Trump;

“Tim’e Apple’ın ABD’de bir ya da birden çok büyük üretim tesisi kurmasını sağlamanın benim için büyük bir başarı olacağını söyledim. Çin’e, Vietnam’a veya başka yerlere gitmek yerine ürünlerinizi burada üretebilirsiniz.”

ifadelerini kullandı.

Apple’ın bu isteğe nasıl karşılık vereceği bilinmiyor ama  eski Apple CEO’su Steve Jobs’un 2011’de mevcut başkan Barack Obama’ya “Giden istihdam geri dönmeyecek.” şeklinde konuştuğunu biliyoruz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?