Akıllı telefonların en iyi aksesuar sınıfı akıllı saatler olarak değerlendiriliyor. Artık fitness ve günlük koç gibi kullanılabilmesi akıllı saatlerin akıllı telefon faktörü olmadan bile öne çıkmasını sağlamakta. Çok kısa bir süre içerisinde sürekli bir yükseliş göstereceği ve pazarın iyice genişleyeceği düşünceleri olsa da şu an için sektörde beklenen yükseliş de bir türlü sağlanamıyor.

Bunun yerine akıllı saat pazarının çok daha mini sıçrayışlar gösterdiğini söylemek yanlış olmaz. Nitekim geçtiğimiz günlerde geçen seneye ait olarak açıklanan verilerde de bu durum net bir şekilde kanıtlanmış oldu. Açıklanan rakamlarla beraber geçen sene akıllı saat pazarında toplamda 21.1 milyon akıllı saat satıldığı açıklandı. Bu rakam bir önceki yıla göre artış olduğunu göstermekte. Fakat artış oranı ise beklenenin çok daha altında. Öyle ki bu rakamla beraber geçen seneye göre artış oranının sadece 1.4 rakamında kaldığı da açıklandı.

Apple Yine İlk Sırada

Fakat her ne kadar yükseliş küçük olsa da yine de bir yükseliş olması pazarın büyümeye devam ettiğini de gösteriyor. Şu an için artış gösteren akıllı saat satışlarında ise yine Apple’ın lider olduğunu da belirtelim. Toplamda elde ettiği satış rakamları 11,6 milyon olarak açıklanmıştı. Bu rakamlarla beraber Apple Watch yine liderliğini korudu. Fakat genel olarak bir önceki seneye göre düşüş yaşandığını ve ucuz modellere daha çok yönelme olduğunu da belirtelim.

Apple Watch

Bu alanda bir diğer büyük firma olan Samsung’un ise akıllı saat satışlarında 2,4 milyon rakamında kalması kafaları karıştıran bir diğer nokta oldu. Akıllı saat pazarında önde giden markalar olarak gösterilen Apple ve Samsung arasında oluşan farkın bu kadar fazla olması ise soru işaretleri oluşturmakta.

Apple Watch Farkı Açıyor

Üstelik yayınlanan bu rakamlar bir kez daha Apple’ın akıllı saat alanında Samsung ile arasındaki farkı açtığını da ortaya koydu. Aslında baktığınızda Apple’ın tek akıllı saat modeli var. Buna karşın Samsung’un hem daha fazla akıllı saat serisi var hem de Samsung’un daha çok alternatif ürünü var. Peki neden hala Apple Samsung’u bu kadar ezici bir fark ile geçebiliyor?

İLGİLİ HABER:  Samsung'un Hedefinde Yine Apple Var: 6 > 6

Bu sorunun tek mantıklı cevabı ise iPhone. Şöyle ki iPhone kullanıcıları genelde Apple Watch tercihi yapıyor. Samsung’un akıllı saatlerinin de henüz yeni iOS desteği alması geçen yıl için iPhone kullanıcılarının iOS uyumu da göz önüne alındığında doğrudan Apple Watch’ı tercih etmesi anlamına geliyor. Şimdilerde Samsung akıllı saatleri iOS desteğini almış olsa da Apple Watch serisi ile arada olan bu uçurum fark kapanacak mı yorum yapmak oldukça zor. Eğer iPhone kullanıcıları yine Apple Watch tercihi yaparsa sonuç şimdiden belli.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?