Akıllı telefon pazarının dev üyelerinden biri olan Apple, geçtiğimiz günlerde sevilen akıllı telefon serisi iPhone için yeni modeli satışa sunmuştu. Apple’ın iPhone 7 telefonlarını satışa sunmasının ardından telefonun açıklanan ilk fiyatlarının de beğenilmediğini belirtmek gerekiyor. Zira 7000 kullanıcı ile yapılan anketlerde de Apple’ın yeni seri iPhone 7 telefonlarının fiyatını en az hakkeden telefon olarak ortaya çıktığını söylemek gerekiyor.

Ülkemizde de satış fiyatı diğer serilere göre bir hayli fazla olan iPhone 7 telefonlarının satışının da bu durumdan oldukça olumsuz etkilendiğini söylemek gerek. Sadece fiyat aralığının sürekli artması bile Apple’ın iPhone serisinde satış düşüşleri yaşamasına neden oluyor.

Bu durumun önüne geçmek ve geri dönüşüm yaparak giderlerini azaltmak isteyen Apple ise yeni bir yola başvuracağını açıklamıştı. iPhone 6 serisi dönümünde açıklanan yeni uygulama ile beraber Apple’ın artık ikinci el telefon satışına başlayacağı ve bunun için doğrudan marka garantisi vereceği de iddia edilmişti.

İkinci-El-iPhone-kararı

İkinci El Satışları Başlıyor

Aldığı bu karar ile beraber bir yandan sektörde bir ilke imza atacağı için merakla beklenen Apple, bir yandan da yine eleştiri almış fakat sistem hakkına net bir açıklama yapılmamıştı. Son gelen haberlerde ise Apple’ın ikinci el satışına başlamaya hazırlandığı ortaya çıktı.

Şimdilik sadece iPhone 6 ve iPhone 5 serileri için yapılan çalışma ile beraber Apple’ın eski telefonları elde geçirdiği ve arızaları gidererek ikinci el olarak satışa sunmaya hazırlandığı belirtildi. Genel olarak elden geçirilmiş olan hemen her ürün için 100 dolara kadar indirim yapacağı belirtilen Apple’ın ikinci el telefonları için garanti verip vermeyeceği ise bilinmiyor.

Hem geri dönüşüm masraflarından kurtulacak hem de telefon satışlarını arttıracağı düşünülen Apple’ın benzeri bir sistemi kısa süre sonra iPhone 7 serisi akıllı telefonlar içinde devreye sokacağı da iddialar arasında. Son olarak şu an için telefonların tüm dünya genelinde mi yoksa sadece belli bölgelerde mi satılıp satılmayacağının belirtilmediğini söyleyelim.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?