Apple İçin Resmi Soruşturma Dönemi Başladı

0
39

Teknoloji devlerinden biri olmasının yanı sıra akıllı telefonda bir marka haline gelen Apple, son yıllardaki en büyük çöküşünü yaşadı. Öyle ki markanın eski iPhone modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığının ortaya çıkması, markanın ciddi derecede yara almasına neden oldu. İlk olarak Apple’ın iPhone modellerini ne kadar ve neden yavaşlattığı konusunda bilgiler ortaya çıktı.

Buna göre teknoloji devinin kasıtlı bir yavaşlatma içerisine girdiği ve iPhone modellerinde pillerin eskimesinin yavaşlatmanın ana nedeni olduğu ortaya çıkmıştı. Her ne kadar Apple tarafından pil değişim kampanyası başlatılmış olsa da konu hakkında şikayetlerde gelmeye devam etti. Sonunda ise Apple’ın resmi bir soruşturma ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıktı.

Apple’a Soruşturma Fransa’dan

Tüketicilerin sürekli olarak konu hakkında paylaşımlarına ve şikayetlerine devam etmesi sonrasında, Fransa harekete geçti. Tüketici mahkemelerine gelen taleplerden sonra Fransız yetkililerinin harekete geçtiği ve kasıtlı olarak yapılan yavaşlatma için Apple’a soruşturma açtıkları ortaya çıktı.

Apple’a Soruşturma

Apple’a açılan soruşturma sonrasında yetkililer doğrudan firmadan konu hakkında detaylı bilgilendirme istedi. Soruşturma ve incelemeler için istenen detaylı raporlara ise Apple tarafından bir karşılık gelmedi. Marka detaylandırılmış olan raporları vereceği ya da konuya ilişkin istatistikleri sunacağına dair bir açıklama yapmadı. Kasıtlı olarak iPhone yavaşlatma skandalı için Apple’ın mutlaka Fransa savcılarına rapor sunmaları gerekecek.

Marka bunun için bir süre daha çalışacak gibi gözüküyor. Çalışmaların ardından ise hazırlanan detaylı rapor yetkililere sunulacak gibi gözüküyor. Tatmin edici bir açıklama yapılmazsa Apple’ın ciddi oranda ceza ödemesi gündeme gelecek gibi duruyor. Markanın tek olumsuz etkilendiği noktalar ise cezalar olmayacak. Bunun dışında Apple’ın hisselerinde de ciddi düşüşler yaşanmaya devam edecek gibi gözüküyor. Sonucun ne olacağını göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: MacOS High Sierra 10.13.2 Güncellemesi Yayında! Gelen Yenilikler

İLGİLİ HABER:  Microsoft Cortana İçin iPad Desteği Açıklandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?