Bir yandan yeni iPhone hazırlıklarına devam eden teknoloji devi Apple, bir yandan da patent davalarıyla uğraşmaya devam ediyor. Teknoloji devinin son günlerde karşı karşıya kaldığı patent davaları ise bir zorlu. Özellikle markanın bir zamanlar en büyük tedarikçilerinden biri olan Qualcomm ile girdiği yargı sürecinin Apple için bir hayli sancılı geçtiğini söylemek gerekiyor. Yaşanan olaylardan sonra markanın bu kadar çok sıkıntıya girmesinin nedeni ise Qualcomm’un yaptığı başvuru. Bu başvuruya göre Apple’ın iPhone modelleri içerisinde 6 adet patent ihlali yapıldığı belirtiliyor. Daha öncede dile getirdiğimiz patent davası konusunda yapılan başvuru sonrasında ise bugün şok bir gelişme yaşandı.

iPhone Satışları Durma Noktasına Gelebilir

Konuyu her yönü ile inceleye Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Ticaret Komisyonu, konunun incelenmesi için çalışmaların başlaması kararını verdi. Böylelikle Apple için çok zorlu bir süreç başlamış oldu. Öyle ki inceleme sonucunda Apple’ın ürünlerinde ciddi bir satış sorunu ortaya çıkacak. Qualcomm haklı çıkacak olursa bazı iPhone modellerinin satışının Amerika genelinde durdurulması durumuyla karşı karşıya kalacağız. Bunun dışında Apple’ı başka sorunlarda beklemekte.

Qualcomm Apple

Kurul Apple’ı haksız bulur ve patentlerinde gerçekten ihlal edildiğine karar verecek olursa teknoloji devinin akıllı telefonlarına durdurma gelmesi tek adım olmayacak. Bunun yanı sıra iPad reklamları ve iPhone reklamlarının da durdurulması gündeme gelecek. Ayrıca ürün satışları bir yana dursun, Apple’ın çok ciddi bir ceza ödemesi gündeme gelebilir. Markanın bu davadan da ceza almasıyla işleri bir hayli karıştıracak.

Daha önce Nokia’ya ödenen 2 milyar dolar, ardından başka bir patent cezası için ödenmesine karar verilen gecikmeli ceza 560 milyon dolar, hemen ardından gelen Almanya cezası derken markanın birde Qualcomm davasında böyle bir zararla ayrılması, cezaları pek önemsemediği bilinen Apple’ın bu kez ciddi bir sorunla gündeme gelmesine neden olacak. Markanın gelirleri düşünüldüğünde bu rakamlar yine kabul edilebilir seviyede kalabilir fakat marka değeri kesin olarak zarar görecektir. Sürecin nasıl sonlanacağını takip edip, göreceğiz.

İlginizi Çekebilir: iPhone 8 Hakkında Yeni Detaylar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?