Apple’ın yeni akıllı hoparlör serisi olarak tanıtılan Apple HomePod, geçtiğimiz günlerde FCC üzerinden bir kez daha onay almıştı. FCC üzerinden alınan onay sonrasında cihazların 1 milyon ilk teslimatlarının gerçekleştirildiği ve 2018 yılında serinin satışa çıkacağı da belirtilmişti. Fakat tüm bu gelişmelerin ardından yeni akıllı hoparlör modelleri için ilginç bir iddia ortaya atılmıştı.

Ortaya atılan iddialara göre Apple HomePod serisinin kullanıcıları sürekli olarak dinleyeceği yönünde bazı tedirginlikler oluşmuştu. Siri’nin sürekli açık kalacağı ve cihazın kullanıcıların sürekli seslerini algılayacağı bilgisinin hemen ardından, geliştiriciler konuyu araştırmaya başladı. Elde edilen sonuçlar ise yeni seriyi bekleyen kullanıcılar bir hayli memnun edecek gibi.

Apple HomePod Ayarlanabilir Dinleme Sistemi!

Geliştiricilerin iOS 11.2.5 beta sürümü içerisinde bulduğu kodlara göre Apple HomePod cihazında özel bir denetleme sistemi kullanılacak. Bu sistemle beraber kullanıcıların sesleri sadece istedikleri zaman alınacak. Hey Siri komutu çalışmadan seslerin alınmadığını belirten geliştiriciler, aynı zamanda bu ses kayıt özelliğinin kapatılabileceğini de aktardı. Belki bu modu kapattığını zaman Hey Siri özelliği çalışmayacak ancak kullanıcıların cihazı kullanmadıkları durumda, oldukça geçerli olacak olan bir seçim sistemi sunulacağını belirtebiliriz.

Apple HomePod

Bunun dışında sistemin, farklı alanlara göre farklı konfigürasyonlarının olacağından söz ediliyor. Mesela istendiği durumda oda moduna geçilip seslerin bu şekilde algılanması sağlanabilecek. Apple tarafından yapılan açıklamaya baktığımızda da bu durumu görmekteyiz.

Marka yaptığı açıklamada Hey Siri komutundan sonra alınan seslerin bile şifrelendiğini belirterek ayrıca bu seslerin de anonim olarak alındığını ve kayıt altında tutulmadığını belirtti. Böylelikle iddialarda boşa çıkmış oldu.

İlginizi Çekebilir: iPhone X İçin Yepyeni Reklam Filmi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?