Apple, tam 39 yıldır gerçekleştirdiği atılımlarla birlikte teknolojiye yön veriyor ve bugün, her zamankinden daha başarılı. Evet dünyanın en değerli markası. Bugün sizlerle Apple hakkında pek bilinmeyen 6 ilginç gerçeği paylaşmak istiyoruz.

1) Apple’ın 3 Ortak Kurucusu Vardı

Pek çok kişi Apple’ın Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından ortaklaşa kurulduğunu zannediyor. Aslında Apple’ın 3 ortak kurucusu var. Pek bilinmeyen bu üçüncü kurucu ortağın ismi Ron Wayne. Wayne’nin başlangıçta %10 hissesi vardı ve iki hafta gibi komik bir süre sonrasında hissesini satarak ortaklıktan ayrıldı.

2) Apple iPhone’dan önce iPad Üzerinde Çalışıyordu

Kaynaklar Apple’ın iPhone’dan önce iPad üzerinde çalışmalar yaptığını gösterdiler ve başta bu inandırıcı bulunmasa da Steve Jobs 2010 yılında yaptığı bir görüşmede bunu doğruladı. Steve, Apple’ın iPhone’dan önce iPad üzerine büyük vizyonları olduğunu açıkladı.

3) Apple 1 İlginç Bir Fiyatla, 666,66 $’a Satıldı

Apple’ın 1976 yılında satmaya başladığı ilk kişisel bilgisayarı Apple 1 666,66 $ gibi ilginç bir fiyatla satışa sunuldu ve sadece 200 adet üretildi.

apple-1

4) İlk Trackpadli ve Yerleşik Ethernetli Dizüstü Bilgisayar

powerbook-540c

Bugün tüm dizüstü bilgisayarlar tracpad ve yerleşik ethernete sahip. 90’lı yılların başına gittiğinizde bunun böyle olmadığını görebilirsiniz. 90’lı yılların başında dizüstü bilgisayarlarda tracpad yerine iki santim çıkıntıya sahip trackballsların olduğunu görürsünüz. Apple 1994 yılında PowerBook 500 serisini açıkladığı zaman her şey değişti. PowerBook 500 serisi trackpade ve yerleşik ethernete sahip ilk dizüstü bilgisayar oldu.

5) 6 ABD Eyaletinde Apple Store Yok

Türkiye’den Avustralya’ya dünyanın her köşesinde Apple Store’larla karşılaşmak mümkün. ABD’nin ve dünyanın en değerli markası Apple’ın Kaliforniya başta olmak üzere 44 ayrı eyalette Apple Store’u varken nedense 6 eyaletinde Apple Store bulunmuyor ve bu konu hakkında fazla konuşulmuyor. İşte o eyaletler; Batı Virginia, Wyoming, Kuzey ve Güney Dakota, Vermont ve Montana.

6) Jony Ive Tarzı 🙂

Yazımızın bonusu şüphesiz bu altıncı başlık 🙂 Apple’ın tasarım şefi ve her ürün tanıtım videosunda içten ses tonu ile karşımıza çıkan Jony Ive, günümüzde saçları tıraş edilmiş ve pürüzsüz yüzü ile çıkıyor. 1999 yılındaki Jony ise oldukça farklı bir tarza sahip,

Ive's got hair

1999 yılındaki Jony Ive’e daha yakından bakmak ister misiniz? Sizin için bulduğumuz videosu;

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?