Apple H1 Çipleri Neler Sunuyor?

0
427

AirPods kulaklıkları için yeni bir dönem başladı. Apple bu kulaklıklar içerisinde ilk olarak W1 çiplerini kullanmıştı. Dönemi için çok başarılı bulunan ve hala kullanılan W1 çipleri, kulaklıkların çok hızlı etkileşim kurmasını ve kulaklıkların daha kararlı bir şekilde bağlantı sunmasını sağlamıştı. Fakat yeni nesil kablosuz kulaklıklarda daha iyisine yer verilmek istendi.

İşte bu noktada da H1 çiplerinin tanıtıldığını gördük. AirPods 2 kulaklıklarının içerisinde yer alan yeni H1 çiplerinin ise birçok ayrıcalıkla beraber geldiği açıklandı. Hey Siri özelliği, daha uzun süre pil ömrü, daha hızlı şarj gibi ayrıcalıklar getiren yeni çiplerin artılarına daha yakından bakalım.

H1 Çip Yenilikleri Neler?

H1 çipleri, kulaklıklar için özel olarak geliştirilmiş olan çipler. Bu nedenle kulaklık kullanımını öne çıkaracak yeniliklerle karşımıza çıkıyor. Çiplerin en önemli yeniliği Hey Siri özelliği. Artık Siri sanal asistanına seslenerek ulaşmak mümkün. Yeni çiplerin ilk avantajı bu fakat son avantajı bu değil. Bunun yanında performans verimliliği ve çok daha hızlı bağlantı imkanı sunuluyor. Kulaklıkları saliseler içerisinde eşleştirmek mümkün oluyor. Süre bir hayli kısaltılmış durumda.

Ek olarak konuşma sürelerinde de bir değişiklik söz konusu. Hem daha hızlı şarj sağlayan çipler, hem de %50 oranında daha fazla konuşma süresinin ve şarj süresinin sunulmasını sağlıyor. Bu yönüyle kulaklıkların fark yarattığı da bir gerçek. Ayrıca kablosuz şarj desteğinin sunulmasının sağlanması da yine büyük bir ayrıcalık olarak gösterilebilir.

H1

H1 çiplerinin son avantajı ise yeni optik sensörler ve ivme sensörlerinin kullanımı. Tüm bu sensörlerden elde edilen veriler, iki kulağınızda da kulaklık olup olmadığını tespit edebiliyor. Ona göre çevredeki sesleri duyabilmeniz için ses sisteminde düzenlemelere gidiş yapılıyor.

Kısacası H1 çipleriyle beraber çok şey değişmiş oldu. Her ne kadar kulaklıkların tasarımlarında önemli bir değişiklik yok dense de iç aksamda ve teknoloji kısmında önemli değişiklikler söz konusu. En azından H1 çipleriyle ilgili olan kısım için bu yorumu yapabiliriz.

İLGİLİ HABER:  Kablosuz Şarj Özellikli MacBook Ortaya Çıktı

İlginizi Çekebilir: Safari Güvenlik Açığı 55 Bin Dolar Kazandırdı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?