Apple Güvenlik Açığı Bildirisi Yayınladı

0
97
Apple

Intel işlemcilerinde güvenlik açığının ortaya çıkması, teknoloji dünyasında gündem oldu. İşlemci serisinde, çekirdekte korunan bilgilerin çalınmasına neden olacak derecede büyük bir açık olduğunun ortaya çıkmasından sonra gelen bilgiler ise durumun ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki ilk olarak Intel işlemcilerinde yer aldığı belirtilen sorunun, şimdilerde AMD ve ARM işlemcilerinde de yer aldığı açıklandı. 3 firmanın beraber çalıştığı ve çözüm bulmaya yönelik adımlar attığı güvenlik açığı sorunu için işletim sistemi devlerinde de bir bir açıklama gelmeye başladı. Bu konuda açıklamaları merakla beklenen firmalardan biri olan Apple tarafından da konu hakkında endişe verici bilgiler paylaşıldı.

Sorun Apple’ı Etkiledi

Markanın yaptığı açıklamada, işlemcilerde yer alan sorunların hem iPhone hem de Mac modellerini tehdit ettiği belirtildi. Sadece Mac ve iPhone modelleri için değil, Apple TV dahil olmak üzere tüm ürünlerde işlemcilerden kaynaklı olan güvenlik açığının söz konusu olduğu belirtildi.

Apple

Apple tarafından yapılan bu açıklamaların hemen sonrasında düzenlemelerin de yapılmaya başlandığı belirtildi. İlk olarak iPhone akıllı telefonlarına sunulan iOS 11.2.5 yeni beta güncellemesinin güvenlik açığı için yamalama yaptığı açıklandı. Hemen sonrasında ise MacOS işletim sistemi için yayınlanan güncellemede söz konusu açık için yamalarla yapıldığı belirtildi.

Şu an için sorunun devam ettiği ve ancak henüz bu açık nedeniyle etkilenen herhangi bir kullanıcının raporlanmadığı da bildiride yer verilen konulardan biri oldu. Güncellemelerine ve bu konuda çalışmalarına devam edeceği belirtilen Apple’ın konu hakkında açıklamaları gelmeye devam edecek. Kesin çözüm sunacak olan güncellemelerin ne zaman geleceği ise netlik kazanmış değil. Fakat Apple’ın elini çabuk tutacağını düşünüyoruz. En azından iPhone ve Mac modelleri için çok daha hızlı bir düzenleme şart gibi duruyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Edition'ı Mıknatıslarla Parçaladılar

İlginizi Çekebilir: Intel İşlemcilerindeki Açık Hakkında Her Şey! Hangi Modeller Etkilendi? Mac İçin Durum Ne?[Güncellendi]

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?