Apple Güneydoğu Asya Yatırımlarını Arttırmakta Kararlı

0
Apple Çin

Akıllı telefonların dev markası olarak bilinen Apple son yıllarda akıllı telefon ve bilgisayar gibi teknolojilerine ek olarak genel anlamda teknoloji sektöründe oldukça geniş bir çalışma alanı oluşturmaya başladı. Bir yandan otomobil teknolojileri ile ilgilenmeye başlandığı düşünülen firma, bir yandan uygulama geliştirme konusu bir yandan yeni serileri için çalışmalar yapmaya bir yandan da artırılmış gerçeklik çalışmaları gibi çalışmalarla gündem olmaya başladı.

Apple bu şekilde teknolojinin hemen her alanına el atmaya başlamasıyla beraber markanın dünya genelinde yaptığı yatırımlarda bir bir artış göstermeye başladı. Özellikle daha önce Apple’ın ürünlerinin yer almadığı pazarlarda artık Apple’ın çalışmalarıyla beraber marka dahil edilmeye başlandı.

Foxconn İle Yeni Ortaklıklar Gelebilir

Bu noktada özellikler teknoloji devinin son yıllarda pek fazla varlık göstermediği Güneydoğu Asya pazarında yer almaya başladığını söyleyebiliriz. İlk olarak daha önce Çin genelinde çok fazla satış yapamayan markanın Çin pazarına açılması ardından ise Endonezya genelinde yeni yatırımların yapılması gibi konularla beraber Apple’ın bu alanlarda yeni yatırım çabaları içerisinde olduğu da ortaya çıktı.

Apple ARGE

Zira elde edilen bilgilere göre geçtiğimiz günlerde markanın Endonezya genelinde ürün satışı yapabilmek için AR-GE merkezleri kuracağı ve istihdam sağlayacağı belirtilmiş ve Apple’ın bu şekilde Endonezya pazarına giriş yapacağı da açıklanmıştı. Şimdi ise markanın daha fazla ürün satmak ve daha geniş bir pazara açılmak için üretim ortağı olan Foxconn ile Güneydoğu Asya bölgelerindeki üretim ve satış konusunda yeni ortaklıklara gidilmeye başlandığı belirtildi.

Yatırımlar Artacak Mı?

Apple’ın bu bölgelerde özellikle akıllı telefon satışlarını arttırabilmek için ise yeni yatırımları denemeye başlayacağı belirtildi. Özellikle daha fazla sayıda AR-GE merkezi kuracağı iddia edilen markanın üretim aşamasında da AR-GE aşamasında da üretim ortağı olan Foxconn ile yeni ortaklıklara gidileceği de düşünülüyor. Markanın bu alanda ne kadar bütçe harcayacağı ise şimdilik merak konusu. Zira Apple henüz bu konuda detaylı bir yatırım açıklaması yapmış değil.

BU KONUDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Please enter your comment!
Please enter your name here