Akıllı telefonlardan sonra yeni bir ürün pazarı ortaya çıktı. Giderek büyüyen yeni pazar ise giyilebilir teknoloji pazarı oldu. Akıllı saatler, kablosuz kulaklık modelleri ve hatta akıllı gözlüklerle giderek büyümeye başlayan giyilebilir ürün teknolojileri pazarında lider ise Apple. IDC tarafından son açıklanan verilere göre Apple’ın bu alanda liderliği kesinleşmiş oldu. Özellikle yeni akıllı saat ve kulaklık modellerinden sonra markanın satışlarının iyiden iyiye arttığı da ortaya çıktı.

Giyilebilir Teknoloji Pazarında Durum Ne?

IDC tarafından yayınlanan rapora göre, Apple şu an için bu alanda %35’lik bir pazar payına sahip. 2019 yılının üçüncü çeyrek verilerine göre Apple Watch, AirPods ve Apple çatısı altında olan Beats kulaklıklarında 29.5 milyon satış rakamına ulaşıldı.

Sadece üçüncü çeyrek içerisinde elde edilen bu satış rakamları bile markanın giyilebilir teknolojiler de ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor. Ayrıca bu rakam geçen sene aynı döneme göre %195.5 oranında artış elde edildiğini de ortaya çıkarmış oldu.

Giyilebilir Teknoloji Apple

Sadece 1 senede satışlar %100’ün üzerinde artmış oldu. Aynı dönemde %10 milyon adet giyilebilir ürün satışı gerçekleştiren Apple’ın %23’lük pazar payı vardı. Bu sene açıklanan satış rakamlarıyla beraber pazar payının ise %35’e kadar çıktığı açıklandı.

Üçüncü çeyrekte Apple’ın liderliğini görüyoruz ancak markanın bu alanda sıkı bir takipçisi de var. Çinli teknoloji devi Xiaomi, 12,4 milyon satış rakamı elde ederek sıralamada ikinci sırada yer aldı. Markanın pazardaki payının ise %14.6 rakamına ulaştığı da açıklanan bilgiler arasında.

Samsung’un %9.8 ve Huawei %8.4 oranıyla giyilebilir teknoloji pazarının takipçileri olduğunu da ekleyelim. Apple’ın bu yükselişi devam ettirmesi durumunda tamamen sektörü domine edeceği kesin. 2019 yılı genel verilerin ne durumda olduğu ise yıl sonunda açıklanacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 9.3.1 Güncellemesi Geliyor !

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?