Apple Geliştiriciler İçin Ödediği Rakamları Açıkladı

0
47
Apple Geliştiriciler

Apple için en önem verilen konulardan birisi geliştiriciler. iOS işletim sisteminin resmi uygulama mağazası olan App Store için uygulamalar geliştirmek, aynı şekilde Mac App Store için uygulamalar geliştirmek ve benzeri şekilde Apple ürünleri için uygulamalar geliştirmek, Apple’ın en çok önem verdiği konulardan bir tanesi olarak biliniyor. Uygulamalar ve geliştiricilerin yayınladığı hemen hemen her yazılıma ne kadar önem verdiğini maddi olarak da gösteren firma, her yıl geliştiricilere ödediği paraları açıklayarak bu alana biraz daha fazla kişi yöneltiyor. Son olarak teknoloji devinin CEO’su konumunda olan Tim Cook tarafından bu konuda bir açıklama daha geldi.

Çin Gelirler Konusunda Lider

Tim Cook tarafından yapılan açıklama sonrasında ortaya çıkan yeni rakamlar oldukça şaşırtıcı rakamlar. Öyle ki açıklamalara bakacak olursak, bu yılın başında yapılan ödeme miktarı tam olarak 70 milyar dolar. Apple’ın geliştiricilere tam 70 milyar dolar gibi bir rakam ödemesi, markanın bu alanda ne kadar ciddi olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca tüm bu rakamlarla beraber Apple’ın en çok ödeme yaptığı geliştiricilerin hangileri olduğu konusunda bilgiler de paylaşıldı.

Apple Geliştiriciler

Apple’ın yıldızı çok barışık olmasa bile en fazla ödeme yapılan ülkenin Çin olduğu açıklandı. Çinli geliştiricilerin sayısının 1.8 milyon olduğunu açıklayan marka, toplam 16.93 milyar dolarlık ödemeyi Çinli geliştiricilere yapmış durumda. Çin’in tüm engellemelerine rağmen Çinli geliştiricilere ödediği rakamlar Apple’ın bu pazarda ne kadar ciddi bir konumda yer aldığının göstergesi.

Burada yer alan pazar payını da arttırmaya devam etmek isteyen Apple’ın, Çinli geliştiricilere uygulama gelirlerinin sadece %25’lik kısmını ödediğini belirtelim. Yani buradan Apple’ın kazancının çok daha büyük olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. Hem Apple’ın memnun olduğu hem de geliştiricilerin memnun olduğu durum için Apple tarafından daha önemli adımlar beklendiğini de ekleyelim. Markanın bundan sonraki süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceği de sadece bu rakamlardan bile çıkarılabilir.

İLGİLİ HABER:  Apple TV için Jailbreak Geldi !

İlginizi Çekebilir: Face ID İçin Önemli Gelişmeler Açıklandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?