Apple Gelirlerinde Düşüş Mü Yaşıyor?

0
38

Teknoloji tarihinde birçok dev marka ortaya çıktığını söylemek yanlış olmaz. Gerek bilgisayar alanında gerek cep telefonu alanında gerek televizyon teknolojilerinde teknoloji tarihinde birçok dev markayı görmeye başladık. Kimi dev markalar ise çok uzun bir sektör geçmişleri olsa da son dönemin teknolojilerine ayak uyduramadıkları için yavaş yavaş sektörde geriye doğru düşüş yaşamaya başladılar.

Bu değişim birçok markanın geriye doğru gidiş göstermesine neden olurken tam tersi olarak teknoloji dünyasında yeni markaların da daha fazla öne çıkmaya başlamasına neden oldu. İşte bu şekilde son dönemin öne çıkan markalarından birisi de tartışmasız bir şekilde Apple oldu. Fakat son gelen haberlerle beraber bu kez Apple tarafında da bir seferlik mi bilinmez ama ekonomik uyarların gelmeye başladığı gözlemlendi.

Beklenen Kâr Elde Edilemedi

Aslında bu yorumların yapılmasının ana nedeni Apple’ın beklenen gelirlerini elde edememiş olması. Yeni yıla giriş yapılmasının ardından geçtiğimiz sene için gelir rakamlarını açıklayan Apple’ın beklenenden daha düşük bir gelir elde ettiği ortaya çıktı. Aslında yıl başında markanın tüm ürünleri dahil geçtiğimiz sene için gelirlerinin 223.6 milyar dolar hatta bir tık fazlası 224 milyar dolar bile olabileceği düşünülüyordu.

Apple gelirleri

iPhone 7 telefonlarının çıkış yapacak olması, iPhone 6 serisinin beklenen satışları yakalaması gibi birçok neden aslında bu gelir rakamlarının yakalanacağı düşüncesini ortaya çıkarmıştı. Fakat beklenen olmadı. Apple yıl sonu açıklamasından sonra gelir düşüşü yaşadığını da ortaya koymuş oldu.

Zira markanın %4 oranına yakın bir hedef kaybı yaşadığı ve 215,6 milyar dolar gibi bir gelir rakamında kaldığı ortaya çıktı. Aslında Note 7 serisinde toplatma kararı sonrasında iPhone 7 satışlarında rekor kırılması ve haliyle beklenen hedeflerin tutacağı düşüncesi hakimdi. Fakat rakamlara bakılırsa Note 7 sonrasında artan satışlar bile gelir hedefine etki etmemiş.

İLGİLİ HABER:  iOS WİFİ Güvenlik Açığı Kapatıldı Mı?

Tim Cook Durumdan Etkilenen İlk İsim Oldu

Note 7 serisinde böyle bir durum yaşanmasaydı ve yaşanan duruma rağmen bu seneyi beklenen kâr oranından yüksek bir gelirle kapatan Samsung’un geri adımı yaşanmasaydı Apple’ın gelirleri hedeften daha ne kadar geri düşerdi bilinmez ama yaşanan durumun etkileri de yavaş yavaş görülmeye başlandı.

Apple gelirleri

Konu hakkında en büyük sorumlu olan Tim Cook ise gelir düşüşünden nasibini alan ilk isim oldu. Yaşanan gelir düşüşü nedeniyle dünyaca ünlü CEO’nun maaşı 1,5 milyon dolar gibi dev bir kesintiye uğradı. Hemen belirtelim bu rakam devede kulak gibi.

Zira ünlü ismin maaşının bu kesintiden sonra 8.75 milyon dolar rakamına düştüğü de biliniyor. Yani diğer bir değişle Apple’ın CEO’su yine milyonerliğini korumuş oldu. Şirket gelirlerinde yaşanan bu düşüş diğer çalışanların maaşlarını da etkilerken iPhone 8 ile beraber markanın yeniden ciddi bir yükselişe geçip geçmeyeceği de şimdiden merak konusu olmaya başladı.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?