Apple Geleceğe Yönelik Yeni Planlar Yapmaya Başladı

0
100
Apple

Apple, uzun bir bekleme süresinden sonra sonunda 5G modemlerine geçiş yaptı. Markanın 5G modemlerine geçiş yapması için yapılan anlaşmayla beraber bir nevi Apple, Qualcomm’a geri dönmüştü.

Qualcomm üzerinden alınan modemler ise Apple’a ayrı bir maliyet oluşturmuştu. İşte bundan sonra gelecek olan iPhone akıllı telefonları için durumun değişeceği söyleniyor. İddialara göre marka kendi modemleri için çalışmalara başladı.

Apple Kendi Hücresel Modemi Üzerinde Çalışıyor

Apple Donanım Teknolojileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Johny Srouji, firma çalışanlarının bulunduğu bir toplantıda geleceğe yönelik planları konusunda bilgi vererek modemler üzerinde çalışma yapıldığını da doğrulamış oldu.

Ünlü isim toplantıda, ilk dahili hücresel modemin geliştirilmeye başlandığını ve uzun vadeli stratejik bir planlama yapıldığını duyurdu. Böylece Apple’ın dışa olan bağlılığının da azaltılması sağlanacak.

Benzeri bir durum Mac modellerinde de geçerli oldu biliyorsunuz. Intel işlemcileri kullanmak yerine Apple, kendi işlemcilerini geliştirmiş ve cihazlarında M1 modellerini kullanmaya başlamıştı. Bu da markanın dışa olan bağlılığının azalması noktasında çok önemli bir adım olarak gösterilmişti.

Apple

Şimdi de iPhone modellerinde dışa bağımlılığı azaltmak için benzer bir adım atılıyor gibi gözüküyor. Bu Intel ve Qualcomm için kötü haber demek. Öyle ki Qualcomm gibi bir devin şu an için %11’lik gelir payı Apple’dan geliyor. Yani Apple kendi modemlerine geçecek olursa o zaman firma %11’lik bir gelir kaybı yaşayacak.

Zaten bu kararın ortaya çıkmasının hemen ardından Qualcomm hisselerinde de bir düşüş meydana geldi. Ayrıca diğer yandan da Apple’ın firmanın bazı çalışanlarını işe aldığı da söyleniyor. Yani Qualcomm’da modem geliştirmek üzerine çalışmalar yapan ekipler ve yetkili olan isimler bir bir Apple’ın ekibi olarak görev almaya başladı.

Yani bir yandan da firmanın yetkili olan çalışanları da Apple’a geçiyor gibi gözüküyor. Konuya ilişkin Qualcomm cephesinden bir açıklama ya da karşı bir cevap gelmedi. Fakat tabii ki Apple böyle bir karar verirse, Qualcomm cephesi de kendi çapında önlemlerini alacaktır. Belki de iPhone 13 modelinde Apple’ın kendi modemlerini görürüz. Belli olmaz.

İLGİLİ HABER:  Samsung'un Hedefinde Yine Apple Var: 6 > 6

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?