Apple GamePad Yolda – Özellikleri Nasıl?

0
73
Apple GamePad

Apple, oyun sektörünün ne kadar geniş olduğunu ne kadar büyük bir pasta olduğunu biliyor. Apple Arcade oyun servisi, gösterilen ilginin güzel bir örneği. Dijital olarak Apple oyun sektöründe bir şeyler yapıyor ve pastadan pay almaya başladı evet ama bu yeterli değil. Firmanın yeni projesi Apple GamePad.

Bu sefer sadece dijital alanda kalınmayacak ve donanım için de bir şeyler geliştirilecek. Tedarikçi ağı üzerinden sızan bilgilere göre yeni kontrol cihazının özelliklerinin neler olacağı da az çok gözükmeye başladı.

Bakın: 300 Dolarlık iPhone Hazırlanıyor

Apple GamePad Kablosuz Şarj Destekli Olacak

Tamamen kablosuz olarak kullanılacağı söylenen yeni cihaz, iPhone akıllı telefonlarında da bulunan Lightning girişini kullanacak. Bu giriş üzerinden şarj edilecek olan cihazın, ne kadar süresi soracağını sormayın çünkü belli değil.

Diğer bir özellik iddiası ise kontrol cihazının kablosuz olarak şarj edilebilir olacağı. Kablosuz şarjın nasıl yapılacağı konusunda çok bir bilgi yok ama cam yüzey kullanılması olası.

Hep şarj konusuna odaklandık ama böyle bir kontrol cihazının bir işlemciden güç alması gerekiyor. Firmanın bunun için ARM tabanlı işlemcileri tercih edeceği de açıklamalar arasında. Kullanılacak olan işlemcilerle beraber Apple’ın özel çiplerinin de kontrol cihazı içerisinde yer alması olası.

Apple GamePad

Bunu AirPods kulaklıkları üzerinden değerlendirin. Kulaklıkların Apple cihazları ile eşleşmesini sağlayan çipler ne kadar başarılı ise, kontrol cihazının üzerinde de aynı sistem olacak ve kontrol cihazı tüm Apple ürünleri ile anında bağlantı kurabilecek. Bu cihazlar arasında iPhone akıllı telefonlarının olması da beklentiler arasında.

Apple Arcade ile doğrudan uyumlu olarak çalışacağı kablosuz kontrol cihazının fiyatının uygun olması için de özel bir çalışma yapılıyor. Analistlerin de doğruladığı tüm bu bilgilerle Apple GamePad, 2021 yılında görücüye çıkacak. Aynı yıl satışlar başlatılacak.

İLGİLİ HABER:  iOS 12 Hakkında Neler Biliyoruz?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?