Apple’ın başı yine patent ihlali davalarıyla dertte. Hergeçen gün yeni bir patent ihlali davası geliyor. Apple bu sefer de 302 milyon dolar cezaya aldı.

6 yıldır süren davada, yerel mahkeme Apple’a bazı uygulamalarda patent ihlali yaptığı gerekçesiyle 302 milyon dolar cezaya hükmetti.

Bir internet güvenlik şirketi olan VirnetX firması tarafından Apple aleyhine açılan dava 6 yıldır deva ediyor. Firmanın internet güvenliği alanında çok sayıda patenti bulunmakta. Dava iddianamesine göre Apple bunları izinsiz kullanmış.

virnetx

 

VirnetX, ilk kez 2010 yılında açtığı davada, güvenli alara ilişkin patentlerin ihlal edildiğini iddia etmiş ve 368 milyon dolar tazminata hükmedilmişti. Yüksek mahkeme bu miktarı az buldu ve dava yerel mahkemeye geri döndü. VirnetX, bu sefer de FaceTime için dava açtı ve sonuçta mahkeme bu iki davayı birleştirdi. VirnetX’in iddiası Apple’ın FaceTime uygulamasında bazı patentleri ihlal ettiği şeklindeydi. Mahkeme geçtiğimiz aylarda 625 milyon dolar tazminata hükmetti. Ama bu da Yüksek mahkemeden döndü. Son olarak yerel mahkeme 302 milyon dolar tazminata hükmetti.

VirnetX’in bir davası daha var. iMessage uygulamasında da patent ihlalinin olduğunu iddia ediyorlar. Bakalım sonuç ne olacak?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?