Apple Face ID Planlarıyla iPhone Tasarımlarını Yine Değiştirecek

0
89

Apple’ın geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu üç yeni iPhone modelinde de belli başlı değişiklikler dikkat çekti. Bu değişiklikler iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerinde çok dikkat çekmemiş olsa bile iPhone X modelinde bir hayli dikkat çekti. En önemli değişiklik ise Face ID teknolojisi oldu.

Parmak izi sistemlerinin geride kalmasını, akıllı telefonlar için yeni bir dönem başlamasını sağlayan Face ID teknolojisiyle beraber iPhone X modelinde yüz kilidi devri başladı. Her ne kadar beğenilen bir teknoloji olsa da Apple’ın Face ID için önemli fedakarlıklar yapması gerekti. En büyük fedakârlık ise tam ekranın bozulması oldu.

Face ID Kamera İle Birleştirilecek

Tam ekran tasarımını tek bozan kısım olarak dikkatleri üzerine çeken çentik bölümünün oluşturulmasına neden olan Face ID, tasarım kısmında da eleştiriler alınmasının tek nedeni oldu. Bir yandan tam ekran telefonların sunulması, öteki taraftan ise telefonların çentik bölümüyle ekranlarının sınırlanması uygulamalarda bile sorunlara neden olmuştu. Bu nedenle birçok oyun ve uygulamanın güncellendiğini gördük. İşte tüm bu nedenler Apple’ın yeni telefonlarda Face ID için önemli değişikliklere adım atmasını sağlayacak.

Face ID

İddialara göre marka bir sonraki akıllı telefon modellerinde ön kamera modülüyle Face ID teknolojisini bir arada kullanacak. Yani tüm sistem ön kameraya taşınacak. Böyle bir adım atılması durumunda ise kameralar için küçük bir alan ayrılması yeterli olacak.

Gerçek tem ekran teknolojisini böylelikle görmüş olacağız. Tek kötü yan ise bu teknolojisinin gerçekten zorlu bir sistem olması. Apple’ın bunu başarması için bir hayli uğraşması gerektiği belirtiliyor. Mevcut Face ID teknolojisinde bile çok ciddi sorunlar yaşanmakta. Zaten çalışmaların şimdi başlamasına rağmen, sistem başarılı olsa dahi bu modellerin 2019 yılında tanıtılacağı belirtiliyor.

Face ID

LG Üretime Aday

Yazımızı bitirmeden önce bir konu hakkında daha bilgi verelim. Dikkat çekecek olan bir başka nokta Apple’ın yüz tanıma teknolojisi için LG’nin hazırlıklara başlamış olması. Aynı merkezden gelen iddialara göre yüz tanıma sisteminin modüllerini LG üretecek ve Güney Koreli teknoloji devi bunun için 821 milyon dolarlık bir yatırıma imza atacak.

İLGİLİ HABER:  Face ID Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Önceki Haber: macOS High Sierra 10.13.3 Beta 5 Güncellemesi Yayınlandı

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?