Apple Etkileştirme Kilidi Kontrol Sayfasını Neden Kaldırdı?

0
32

Bilindiği üzere Apple’ın, kullanıcıların iPhone ya da iPad’lerinin IMEI numaralarını girerek cihazlarının etkinleştirme bilgisini öğrenmesine imkan verdiği internet sayfası kısa bir süre önce yayından kaldırılmıştı. (Bkz. Apple Etkinleştirme Kilidi Kontrol Sayfasını Kaldırdı) Sayfanın kaldırılması hakkında Apple tarafından herhangi resmi açıklama yapılmazken, olayın arkasında ilginç bir durum olduğu iddia ediliyor.

Apple Etkinleştirme Kontrol Sisteminde Sistemsel Bir Hata Var

Etkinleştirme kilidi kontrol sayfasının kaldırılmasının arkasındaki nedenin, kilitli cihazların basit bir yolla etkinleştirilmesine yol açan hatadan kaynaklandığı düşünülüyor. Kullanıcılar, kilidi açık bir iPhone ya da iPad seri numarasını kullanarak, kilitlenmiş olan iCihazlarını etkinleştirebiliyorlardı. Hack kısaca, geçersiz veya kilitlenmiş olan bir iCihazın seri numarasındaki birkaç rakamı değiştirmekten ibaret. Daha sonrasında Apple sistemi bu seri numarayı geçerli bir seri numara olarak algılayıp, kilitli olan cihazı etkinleştirmeye izin veriyordu. Apple satış rakamları göz önüne alındığında bu şekilde değiştirilen seri numaranın, geçerli bir seri numarasına denk gelmesi pek şaşılacak bir durum değil açıkçası.

Apple Cihazlar Beklenmedik Şekilde Kilitlenebiliyordu

Daha öncesinde bazı kullanıcıların yaşadığı ve  sistemden kaynaklanan ufak bir hata olduğu düşünülen “bilinmedik PIN ve hesap bilgileri ile cihazların kilitlenme durumu” nedeninin bu olduğu düşünülüyor. Bu gibi durumlarda Apple’ın müdahalesi gerekiyordu. Eğer sayfanın kaldırılması ile bu durum ilişkiliyse, neden Apple’ın böyle bir karar verip sayfayı yayından kaldırdığı daha iyi anlaşılabilir.

Diş beyazlatma

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?