Akıllı telefon pazarında kıyasıya bir yarış söz konusu. Markalar en çok satan markalardan biri olma yolunda çalışmalarına devam ederken, sürekli olarak sıralamaların değiştiğini de görüyoruz. En son geçtiğimiz sene en çok akıllı telefon üreten firmalar listesinde üçüncü sıraya yerleşen ve Huawei’nin arkasına düşen Apple gündem oldu.

Marka ikinci sıradaki yerini kaybetmiş ve Huawei yeniden ikinci sıradaki konumunu kazanmıştı. Uzun süredir üçüncü sırada yer alan Apple’ın son çeyrekte ise durumu tersine çevireceği söyleniyor. Ünlü analistler tarafından yapılan paylaşımlara göre son çeyrekte Apple yeniden ikinci sıradaki yerini alacak. Huawei’nin yeniden üçüncü sıraya düşeceğinin belirtiliyor.

Apple

Apple Üretim Sayısını Arttıracak

Olayın aslı kısa süre önce açıklanan 3.çeyrek verilerine dayanıyor. Kısa süre önce açıklanan üçüncü çeyrek verilerine göre pazarın lideri değişmedi. Samsung akıllı telefon üretiminde %9.2 artış yakalamış ve bu oranla beraber 78,1 milyon akıllı telefon üretmişti. Bu rakamla beraber Samsung’un pazardaki payının ise %20,8 olduğu açıklanmıştı.

Söz konusu oranla liderliği eline alan firmanın, hemen arkasında ise Huawei markasının yer aldığı açıklanmıştı. Huawei ikinci çeyreğe göre 67,5 milyon akıllı telefon satarak, %42 oranında artış kayıt etti. Bu artışla beraber markanın pazarın %18’lik kısmını ele geçirdiği de açıklanmıştı.

Üçüncü sırada yer alan firma ise Apple oldu. Yani üçüncü çeyrek verilerinde de sonuç değişmedi. Apple ise 46.7 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirdi. Marka bu rakamla beraber pazardaki payını da %12,4 seviyesinde sabitledi. İşte işin kilit noktası bundan sonraki aşama.

Apple

Apple’ın bu rakamla beraber akıllı telefon üretimini toplamda %42 oranında arttırdığı açıklandı. Yeni iPhone modellerinin satışından memnun olan marka, ikinci çeyrek verilerine göre %42 daha fazla üretim gerçekleştirdi. Üretim sayısında yaşanan bu artış diğer markaların çok daha önünde bir rakama ulaşıldığını gösteriyor.

Üçüncü çeyrekteki tüm akıllı telefon üreticilerinin 375,2 milyon adet akıllı telefon ürettiği de açıklandı. Bu rakamın dördüncü çeyrekte 368,4 milyona düşmesi bekleniyor. Fakat Apple bir yükseliş trendi içerisinde. Üretim konusunda tek düşüş yaşamayan markanın Apple olması bekleniyor. Bu şekilde artan üretimle beraber Apple’ın 69 milyon adet iPhone üreteceği ve bu rakamında dördüncü çeyrek sonunda markayı 2.sıraya taşıyacağı belirtiliyor.

Yarışın nasıl devam edeceği ve Apple’ın eski yerine geri dönüp dönmeyeceği ise şimdilik net değil. Bunu 4.çeyrek verilerinden sonra öğrenmek mümkün olacak.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?