Apple Eski iPad’leri de Yavaşlatıyor mu?

0
124

Apple, beklenmeyen kapanmaları önlemek için eski pillere sahip iPhone’ları yavaşlattığını itiraf ettiğinden beri, okuyucularımızdan gelen birçok soru var. Sık sorulan sorulardan birisi de, Apple iPhone’lar gibi iPad’leri de yavaşlatıyor mu? sorusu oldu.

Kısa cevap: Hayır.

Neden Apple Eski iPad’leri Yavaşlatmıyor?

Apple’ın eski iPhone’ları veya eski iPad’leri yavaşlattığını söylemek doğru değil. Apple sadece yıpranmış ve performansı kötü olan pillere sahip iPhone’ları yavaşlatıyor. Tabii ki piller zamanla yıpranır ve bu nedenle güç yönetimi özelliği eski iPhone’ları etkileyebilir. Ancak pili yenisiyle değiştirirseniz eski iPhone’unuzu yavaşlatmaz.

Apple’ın yıpranmış pillere sahip iPad’leri yavaşlatmamasının nedeni, iPad’lerin çok daha büyük pillere sahip olmasıdır. Bu neden zamanla pilleri yıpransa da, iPhone’lar gibi beklenmedik kapanmalar gibi sorunlarla karşılaşmazlar. Örneğin, A8 yongasından güç alan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, 1810 mAh ve 2915 mAh’lık pil ile gelirken, A8’den daha hızlı olan A8X tarafından desteklenen iPad Air 2, 7340 mAh’lık pil ile geliyor. Dolayısıyla, iPad’lerin iPhone’ların kapasitesinin neredeyse üç katına çıktığını görebilirsiniz.

Apple, iPhone’ları yavaşlatmasını sağlayan Güç Yöneimi özelliğinin sadece iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus gibi iPhone’ları etkilediğini açıkladı.

Ancak yıpranmış pillere sahip çok eski iPad’lerin de, beklenmedik kapanmalar gibi sorunlarla karşı karşıya kalma olasılığı da oldukça yüksektir. Ancak Apple, Güç Yönetimi özelliğinin iPad’lerde de yaygınlaştırılması gerektiğini düşünmüyor.

Apple, Gelecekte iPad’leri de Yavaşlatabilir mi?

Bu göz ardı edilemeyecek bir ihtimaldir. Apple, güç yönetimi özelliğini öncelikle Ocak 2017’de piyasaya sürülen iOS 10.2.1’i çalıştıran iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone SE’ye uyguladı ve ardından özelliği Aralık 2017’de iOS 11.2’ye ekledi. Bu nedenle Apple’ın eski iPhone’ları yavaşlatan güç yönetimi özelliğini iPad’lere de uygulaması mümkün olabilir. Ancak, yukarıda da belirttiğimiz gibi iPad’lerin daha büyük pillere sahip olması bu ihtimali azaltıyor.

İLGİLİ HABER:  iOS 11 İçin Beklenen Fakat Açıklanmayan Özellikler

Apple, pil sağlığı konusunda daha fazla şeffaflık sağlamayı ve kullanıcılara güç yönetimi özelliğini devre dışı bırakma seçeneği sunmayı da planlıyor. Böylece kullanıcılar, Apple gelecekte güç yönetimi özelliğini iPad’lere de uygularsa, seçeneği kapatma imkanı bulabilecekler.

iPad’im Yavaşladı, iPad’lerin de etkilendiğinden şüpheleniyorum

iPad’inizin yavaşlamış olmasının nedeni, pilden ziyade başka bir sorunun habercisi olabilir. iPad yavaşlık sorunu için cihazınızı yedeklemeyi ve geri yüklemeyi düşünebilirsiniz. Performans sorunlarını çözüp çözmeyeceğini görmek için iPad’i sıfırlamanızı ve yeni bir iPad gibi yeniden kurmanızı tavsiye ederim.

Apple, güç yönetimi özelliğini iPad’ler için de uyguluyor olsaydı, etkilenen modelleri açıklamış olurdu.

iPad’inizin pil sağlığını test etmek için Apple’ın cihazınızı yavaşlatıp yavaşlatmadığını nasıl anlarsınız? yazımızı okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?