Apple Eski iOS Sürümlerinin Yükleme Dosyalarını Yayınladı

0
442
Jailbreak

Apple’ın Jailbreak sürümlerine karşı ne kadar katı kuralları olduğunu biliyoruz. Marka işletim sistemlerini esneten ama aynı zamanda bazı güvenlik açıklarının ortaya çıkmasına neden olan Jailbreak kullanımını engellemek için elinden geleni yapıyor. Bu konuda en başarılı dönem ise iOS 10 serisiyle beraber elde edildi. iOS 10’un son serileri için bir türlü Jailbreak yayını yapılmamasının yanı sıra Apple’ın rakibi gibi gösterilen geliştiricilerinde sektörden çekildiklerinin açıklanması iOS 10 sürümü döneminde istenen Jailbreak koruma başarısının elde edilmesini sağladı.

Fakat aynı durum iOS 11 için geçerli değil. Ardı ardına iOS 11 Jailbreak haberleri geliyor ve herkese açık Jailbreak yayınlanması an meselesi. Bundan kaynaklı bir durum mu bilinmez ama Apple geçtiğimiz gün beklenmedik bir adım attı.

Eski Sürümlere Dönüş Yolu

Marka başta iPhone 5 modeli için olmak üzere eski işletim sistemlerine geri dönmek için eski sürümlerin yükleme dosyalarını yayınladı. Apple tarafından yayınlanan eski sürüm yükleme dosyalarıyla beraber isteyen kullanıcıların Jailbreak uyumlu sürümleri yeniden yüklemesinin önü açılmış oldu.

Jailbreak

Muhtemelen yavaşlama skandalı sonrasında eski sürümleri kullanmak isteyen kullanıcılar için yayınlanan yükleme dosyalarında iOS 10.3.3 sürüme kadar eski serilerin yükleme dosyaları yayınlandı. iOS 11 için yayınlama yapmayan markanın, eski seriler için yayınlamış olduğu yükleme dosyalarının iOS 10.3.3 sürümünden eski sürümlerinin ise çok kısa bir süre sonra tekrar kaldırıldığını ekleyelim.

Açıkçası Apple’ın nasıl bir işlem yapma amacında olduğu ya da neden böyle bir şey yaptığı konusunda fikir yürütmek bile oldukça zor. Fakat ara ara dosyaların indirilmesi tekrar aktif edilip tekrar kaldırılıyor.

İlginizi Çekebilir: Bataryası Değiştirilen iPhone Alev Aldı

İLGİLİ HABER:  iOS 10.2 Yalu Jailbreak'e güncelleme geldi. Artık daha çok cihazı destekliyor!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?