Apple Ekrana Gömülü Parmak İzi Üzerinde Çalışıyor

0
101
Touch ID

Akıllı telefonlar konusunda fark yaratmayı başaran Apple, yeni iPhone modelleri için çalışmalarını hızlandırmaya başladı. Marka yeni akıllı telefon modelleri için özel patentler alıyor. Ortaya çıkan patent görselleri, tam olarak nasıl serilerle karşı karşıya kalacağımızı da en net şekilde gösteriyor.

Son olarak yeni akıllı telefonların ekrandan parmak izi sensörüne yer verdiğini gördük. Ekrana gömülü olarak çalışan parmak izi sensörü teknolojisine sahip olacak olan akıllı telefonlar, benzer modellerden önemli farklar sunmasıyla öne çıkacak.

Ekrana Gömülü Parmak İzi Sensörleri Geliyor

Yeni akıllı telefon modellerinde yer almasını beklediğimiz ekrana gömülü parmak izi teknolojisinin nasıl bir fark yaratacağı konusunda önemli bilgiler var. Elde edilen bilgilere göre söz konusu akıllı telefonların ekranın herhangi bir yerinden parmak izi okumaya izin verecek.

Sadece ekranın alt kısmında yer alan parmak izi sensörlerinden söz etmeyeceğiz. Bunun dışında ekranın üst ve yan kısımlarından da kısacası tüm ekrandan parmak izi ölçümü yapılabilecek.

Touch ID için ekstra bir sensör kullanımına gerek bırakmayacak olan yeni teknoloji, başta parmak izi sistemini kullanıma sokmuş olacak. Kısa süre önce bırakılan Touch ID kullanımının bir kez daha geriye döndüğünü göreceğiz.

Touch ID

Fakat burada dikkat çeken bir detay daha olacak. Ekranların üzerine sabit olarak gelecek parmak izi sensörleri sayesinde hızlı okuma imkanı sunulacak ancak Apple’ın yeni teknolojiden de vazgeçmediğini göreceğiz.

Bunun yanında marka iPhone X modelleriyle beraber kullanıma giren yüz tanıma sistemine de yer verecek. Sadece Touch ID kullanımı olmayacak. Gelişmiş yüz tanıma teknolojisinin de yoluna devam ettiğini hatta biraz daha yenilikler kazandığını görmek mümkün olacak.

Şimdilik söz konusu sistem değişikliğinin nasıl karşılanacağı konusunda yorum yapmak oldukça zor. Fakat genel olarak değerlendirmeye bakacak olursak, her iki güvenlik sisteminin de birçok modelde uzun süredir kullanıma devam ettiğini biliyoruz. Muhtemelen Apple da bu trende ayak uydurmuş olacak.

İLGİLİ HABER:  Facebook, Apple'a Karşı Açıklamaları ile Şaşırttı

İlginizi Çekebilir: Apple’dan iPhone XR için Yeni Videolar

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?