Apple, parmak izi sensörlerinin kullanımını uzun bir süre önce bıraktı. Yeni akıllı telefonlarında Face ID teknolojisine yer veren ünlü marka, yeni seri akıllı telefonlarında ise bu alışkanlığını geri getirecek gibi gözüküyor. Face ID teknolojisinin yerine bu kez tekrar Touch ID kullanıldığını görmek mümkün olacak. Aslında bu ifade biraz yanlış oldu. Bilgilere göre Touch ID teknolojisi geri dönecek ancak Face ID teknolojisi de tamamen bitirilmeyecek.

Touch ID için Yeni Patent Görselleri Ortaya Çıktı

Yeni patent görsellerine göre Touch ID ve Face ID sensörleri bir arada sunulacak. Telefonlarda hem parmak izi sensörünün kullanıldığını hem de yüz tanıma sisteminin kullanıldığını görmek söz konusu olacak. Patent görsellerine baktığımız zaman yeni akıllı telefonların ekranın altında parmak izi sensörü sunduğunu görüyoruz.

Ekranın altında gömülü olarak gelecek olan parmak izi panelleri sayesinde kolayca parmak izi okuması sağlanabilecek. Üstelik bu parmak izi sensörlerinin küçük bir alanla sınırlandığını görmeyeceğiz.

Apple Ekrana Gömülü Parmak İzi Sunacak

Patent görsellerine göre ekranın herhangi bir alanında parmak izi okuması yapılabilecek. Parmak izi okuması sonrasında elde edilen veriler, daha önce taranan parmak izi verileriyle karşılaştırılacak ve %100 oranında eşleşme sağlanırsa telefonun kilidi açılacak. Yani standart bir parmak izi sisteminden söz ediyoruz.

Burada fark ise parmak izi sensörlerinin tüm ekranın altında yer alması olacak. Bunun yanında bir de Face ID sisteminin sunulması söz konusu olacak. Her iki teknolojiden kullanıcıların seçimine göre hangisini kullanacağını belirlemesi mümkün. Bu sistemle beraber gelecek olan ilk telefonların ise iPhone 13 olması beklenmekte. iPhone 12 modelinde bu teknolojinin kullanılması beklenen bir durum değil.

İLGİLİ HABER:  Cep Yakmayacak – Düşük Fiyatlı iPad Modelleri Geliyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?