Apple Ekran İzleyen Uygulamaları Engelleyecek

0
165

Geçtiğimiz günlerde bazı iOS uygulamaları için casusluk suçlaması gündeme gelmişti. Bazı Glassbox uygulamalarının kullanıcıların ekranlarını izlediği konusunda iddialar ortaya atılmış ve kullanıcıların kimlik bilgileriyle beraber bu ekran verilerinin kayıt altına alındığı belirtilmişti. Konunun ortaya çıkmasının hemen ardından Glassbox tarafından da konuya ilişkin açıklamalar yapılmıştı.

Firma yaptığı açıklamada verilerin sadece uygulama deneyimini arttırmak için toplandığı belirtilmişti. Kullanıcıların arayüz üzerinde yaptığı hareketlerin kayıt altına alındığı ve bu hareketlerin uygulama deneyimi için geliştirildiği belirtilmişti.

Apple İşe Tam Anlamıyla El Attı

Glassbox tarafından yapılan bu açıklamalara ek olarak kullanıcıların bu durumu yönetebileceği konusunda da bilgiler paylaşılmıştı. Ayrıca firma bu verilerin kesinlikle üçüncü taraf uygulamalar ya da kişilerle paylaşılmadığı konusunda açıklamalar yapmıştı. Verilerin sadece uygulama deneyimini geliştirmek için kullanıldığı ve şifrelendiği konusunda bilgiler paylaşıldı.

Glassbox

Tüm bu sürece ve açıklamalara karşın Apple’ın adımı gecikmedi. İddiaların ortaya çıkmasının hemen ardından Apple konuya ilişkin bir uyarı mesajı yayınladı. Doğrudan geliştiricilere gönderilen uyarı mesajlarında söz konusu uygulamaların bu kodu kaldırması istendi. Uygulamanın içerisinde yer alan izleme kodlarının tamamen kaldırılması konusunda yayınlanan uyarı mesajlarına bakacak olursak, dev uygulamalar bile App Store uygulama mağazasından kaldırılabilir.

Bu konuda Apple’ın oldukça ciddi olduğunu söylemek gerekiyor. Daha önce benzeri durumlarda firma tarafından engellenen uygulamalar olduğunu biliyoruz. Benzeri durumun Glassbox uygulamaları için de geçerli olup olmayacağını zaman gösterecek. Uyarılar ciddiye alınmazsa, bu durumda Apple’ın uygulamaları kaldırması kaçınılmaz.

Sorun Çözümleri Sayfası
iPhone, iPad ve diğer Apple cihazlarınızla ilgili sorun yaşıyorsanız sorun çözümleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Apple sorun çözme sayfamıza ulaşmak için

TIKLAYIN.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:

İsminiz nedir?